ثبت نام  ورود به حساب کاربری
 ۰۲۶۳۶۶46866 - ۰۲۶۳۶۶79282 |   _  | info@karajparsclinic.com
دسته بندی ها
آخرین دیدگاه ها

    فعلا موردی یافت نشد!

درمانگاه شبانه روزی پارس ،درمانگاه فردیس ،درمانگاه کرج ، کلینیک پارس ، ارتوپد،اطفال،جراحی،مامایی،زیبایی، دندانپزشکی ، دندان ، دندانپزشکی در کرج ، دندانپزشکی در فردیس ، درمانگاه
لابیاپلاستی چیست ؟
درمانگاه شبانه روزی پار س،کلینیک شبانه روزی پار س،درمانگاه ،درمانگاه شبانه روزی ،متخصص زنان و زایمان ،لابیا پلاستی

 لابیا چیست؟

لابیا به چین‌های پوستی که واژن بانوان را احاطه کرده‌اند می‌گویند. برای اندازه طبیعی لابیا‌ها نمی‌توان استاندارد خاصی درنظر گرفت. برخی افراد هستند که، لابیا مینورشان بزرگ است و آویزان به نظر می‌رسد، یا نامتقارن غیرطبیعی است.این باعث بد فرم شدن شکل ظاهری واژن و ایجاد مشکلات بهداشتی و جنسی خواهد شد. به طور کلی بهترین حالت واژن به این صورت است که لابیا ماژور، لابیا مینور را به طور کامل بپوشانند.لابیاهای ناحیه فرج، چین‌های پوست اطراف دهانه واژن هستند. چین‌های بیرونی، لابیای ماژور نامیده می‌شوند که چین‌های گوشتی بزرگ‌تری هستند و از اندام‌های تناسلی خارجی محافظت می‌کنند و بعد از بلوغ با موهای ناحیه تناسلی پوشیده می‌شوند.چین‌های داخلی لابیای مینور نامیده می‌شوند. این چین‌های پوستی از دهانه مجرای ادرار؛ جایی که ادرار از بدن خارج می‌شود و همچنین واژن محافظت می‌کند.لابیا پلاستی چیست؟

عمل لابیاپلاستی  یا Labiaplasty operation یکی از جراحی های زیبایی سرپایی مربوط به اندام لابیای بانوان است که مشکلاتی مانند تیرگی، بدشکلی و بزرگی که به دلایل مختلفی مثل کمبود ویتامین، زایمان و … ایجاد شده اند، را رفع می کند و  حتی برای تأیید جنسیت  انجام می شود . در این عمل، که با بی حسی موضعی انجام می شود بخشی از لابیا برداشته شده و بخش باقی مانده بخیه زده می شود.

در طول لابیا پلاستی و بسته به دلیل انجام آن، جراح یکی از موارد زیر را انجام می‌دهد:

. مقداری از بافت لابیا را برای کاهش اندازه آن جدا می‌کند.

. یک ماده پرکننده یا چربی به لابیا تزریق می‌کند تا آن را بزرگ‌تر کند.

. لابیا را از بافت دیگر بازسازی می‌کند.

 

 

انواع لابیا

لابیا بخشی از دهانه واژن است که از بیرون قابل‌مشاهده بوده و دو نوع دارد:

 لابیای ماژور و مینور

شکل استاندارد و طبیعی واژن به این صورت است که لابیای ماژور که بزرگ‌تر است در اطراف لابیای مینور قرار دارد. اندازه دقیقی برای لابیا نمی‌توان تعیین کرد اما در برخی موارد بزرگی لابیا ممکن است غیرطبیعی باشد.

○ لابیای ماژور

همان‌طور که از اسم آن پیداست، لابیای ماژور بزرگ‌تر است. لابیای ماژور، لابیای بیرونی شامل دو لایه پوست است که از استخوان شرمگاهی تا پرینه ادامه دارد. این ناحیه از قسمت‌های داخلی حساس و لابیا مینور و کلیتوریس حفاظت می‌کند. در برخی زنان ممکن است لابیای ماژور دچار افتادگی و چین‌وچروک شده باشد. می توان گفت که بزرگی لابیا در مواقعی مانند دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و یا پوشیدن لباس‌های تنگ باعث ایجاد درد یا سوزش شود، غیرطبیعی است. نشانه‌هایی وجود دارد که غیرطبیعی بودن و بزرگ بودن بیش از حد لابیا را نمایان می‌کند. از جمله این علائم و نشانه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

● بروز عفونت

● بوی بد واژن

● چین‌وچروک زیاد در لابیا

● عدم تقارن لبه‌های واژن

● تورم لابیا مینور

● احساس درد و سوزش در واژن در هنگام رابطه جنسی

 

○ لابیای مینور

لابیای مینور، لابیای داخلی است که دو لایه پوست در دو سمت دهانه واژن محسوب می‌شود. اندازه مشخص و دقیقی برای این ناحیه وجود ندارد و در افراد مختلف سایزهای متفاوتی دارد. سایز این ناحیه به عواملی چون ژنتیک، سن، هورمون‌ها و … بستگی دارد. لابیای مینور از نظر رنگ نیز در زنان متفاوت، فرق می‌کند. درصورتی‌که از نظر پزشکی مشکلی وجود نداشته باشد و این ناحیه باعث اذیت شخص و یا سبب عفونت‌های واژینال شود، عمل برداشتن لابیا بلامانع است.

 

 

چه چیزی باعث بزرگ شدن لابیاها می‌شود؟

باز هم برای بسیاری از بانوان این سؤال وجود دارد که، چرا لابیا آنقدر بزرگ می‌شود، به حدی که افراد به جراحی آن روی می‌آورند؟ دلایل بزرگ‌شدن لابیا‌ها عبارتند از:

● سن

● یائسگی

● تغییرات هورمونی

● بارداری و زایمان

● تغییرات در وزن

● ژنتیک

 

بیرون‌زدگی لابیا مینور

دلایل متعددی موجب می‌شود بیرون‌زدگی لابیا مینور اتفاق بیفتد. این دلایل علاوه بر بیرون‌زدگی لابیا مینور، باعث بزرگ ‌شدن آن نیز می‌شوند. با عمل لابیاپلاستی می‌توان این مشکلات را برطرف کرد. در مورد بیرون‌زدگی لابیا مینور، استفاده از لیزر روشی است که بیشتر از سایر روش‌ها توصیه می‌شود. از مهم‌ترین دلایل بروز این مسئله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

● ژنتیک و نواقص مادرزادی

● تغییرات هورمونی

● کاهش ناگهانی وزن بعد از یک دوره چاقی شدید

● تغییرات هورمونی بعد از زایمان

● افزایش سن

● رابطه جنسی در برخی زنان

 

علت تیرگی لابیا مینور چیست؟

● افزایش سن

● کمبود ویتامین

● عوامل ژنتیکی

● عوامل  مادرزادی

● استفاده مکرر از ژیلت

● پوشیدن لباس‌های تنگ

● استفاده شامپوها و مواد بهداشتی غیراستاندارد و بی‌کیفیت

● تغییرات هورمونی

 

 

ارتباط لابیاپلاستی با بارداری و زایمان طبیعی

عمل زایمان طبیعی تنها رویداد مربوط به بارداری نیست که می‌تواند در اندازه و ظاهر لابیاها تأثیر بگذارد. بلکه در طی مراحل آخر بارداری نیز بدن زنان مملو از هورمون‌هایی می‌شود که می‌توانند باعث رشد قابل‌توجه لابیا شوند. این مسئله حتی درمورد زنانی که قسمت زیادی از لابیامینور خود را با عمل جراحی لابیاپلاستی بریده‌اند نیز صادق است. به همین دلیل، بسیاری از زنانی که در گذشته لابیاپلاستی انجام داده‌اند، تمایل به انجام مجدد این عمل پس از هرگونه حاملگی و زایمان طبیعی را دارند.

خوشبختانه درصورت لزوم، تا زمانی که بافت‌های مناسب برای تصفیه و سلامت خوب واژن باقی بماند، جراحی مجدد این ناحیه امکان‌پذیر خواهد بود. در این حالت، می‌توان یک متد جراحی بعد از بارداری را برای انجام عمل زیبایی لابیاپلاستی انجام داد تا فقط بافت‌های اضافی که توسط هجوم طبیعی هورمون‌ها ایجاد شده است، بریده شوند.

انتخاب زمان انجام لابیاپلاستی درنهایت به خود بیمار بستگی دارد. اما اغلب توصیه می‌شود که زنان برای انجام عمل لابیاپلاستی تا بعد از زایمان و بارداری خود صبر کنند تا مجبور به انجام مجدد این عمل نشوند. با این اوصاف، بسیاری از زنان جوان مایل به انجام هرچه سریع‌تر جراحی لابیاپلاستی هستند تا احساس اعتمادبه‌نفس و راحتی بیشتری پیدا کنند، حتی اگر سال‌ها از بارداری و زایمان فاصله داشته باشند.

 

 

دلایل تمایل به لابیا پلاستی چیست؟

● دلایل فیزیکی

یکی از دلایل تمایل به انجام لابیاپلاستی، تلاش برای کاهش اندازه لابیاهای کوچک است، به طوری که از لبه‌های لابیای ماژور بیرون نزند. بافت لابیا می‌تواند بیش از حد پیچ ​​خورده باشد یا حتی در مرور زمان بچرخد و یا کشیده شود. در نتیجه این موضوع باعث ناراحتی و تحریک فیزیکی در حین ورزش، فعالیت‌های بدنی و مقاربت جنسی شود.

● بهداشت و سلامتی

زیرا بافت اضافی می‌تواند پاکسازی را دشوارتر کند و باکتری‌هایی را در خود جای دهد که منجر به ایجاد عفونت در دستگاه ادراری می‌شوند.

دلایل زیبایی و احساسی

بسیاری با هدف زیباتر کردن ظاهر لابیاهای خود دست به جراحی می‌زنند. در واقع تلاش آنها برای بازگرداندن ظاهر جوان‌تر لابیاها پس از زایمان یا پیری هستند. در راستای زیباتر کردن ظاهر فرج، برخی برای کاهش عدم تقارن لابیای مینور یا لابیای بزرگ جراحی می‌کنند.

برای افزایش اعتماد به‌ نفس و از بین بردن خطوط بصری، برآمدگی‌ها هنگام پوشیدن شلوار نیز، جراحی لابیا پلاستی انجام می‌شود. در صورت وجود بافت بیش از حد لابیا، لباس‌های تنگ نیز می‌توانند باعث ناراحتی فیزیکی شوند. اما برای افزایش احساس راحتی، اعتمادبه‌نفس و رفاه جنسی در مورد ظاهر اندام تناسلی نیز این عمل انجام می‌شود.

● تأیید جنسیت

اگر جراحی بخشی از فرآیند تأیید جنسیت باشد، می‌توان با استفاده از بافت تناسلی موجود، لابیا ایجاد کرد.

 

خطرات و عوارض لابیاپلاستی چیست؟

● مانند جراحی‌های دیگر شامل خونریزی، لختگی خون، کبودی، تورم و عفونت است.

● کاهش حساسیت فرج

● خشکی مزمن واژن

●  ایجاد زخم در دهانه واژن

● درد هنگام مقاربت جنسی

( این عوارض معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که مقدار بیش‌ازحدی از لابیا برداشته شود (این در حالی است که برخی از زنان تمایل به کاهش تهاجمی اندازه‌ لابیاهای خود دارند).

● همچنین تورم واژن ممکن است به مدت دو الی شش هفته ادامه یابد و برای کنترل هرگونه ناراحتی پس از عمل، داروی مسکن تجویز می‌شود.

 


روش‌های جراحی لابیاپلاستی

● روش Trim

این روش اصلی و پرکاربردترین تکنیک مورداستفاده جراحان برای لابیاپلاستی است. در این روش قسمت اضافی لابیامینور به گونه‌ای برداشته و بخیه می‌شود که با لابیاماژور قرینه شود.

●  روش Wedge

در این روش یک بخش جزئی از ضخیم‌ترین قسمت لابیامینور برداشته می‌شود و بافت لایه‌ زیرین غشای مخاطی لابیا دست‌نخورده باقی می‌ماند. این روش پس از جراحی نیز با حفظ لبه‌های چروکیده‌ لابیا، جلوه‌ای طبیعی به واژن می‌دهد.

●  روش Deepithelialization

در این تکنیک که شبیه به روش Trim است، بافتی که روی لابیامینور قرار دارد با استفاده از چاقوی جراحی یا لیزر برداشته شده و سپس بخیه زده می‌شود. این روش برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ معرفی شد و امروزه محبوبیت آن به اندازه دو روش قبلی است. تفاوت اصلی این روش با Trim این است که به‌جای لبه‌های خارجی لابیامینور، بافت مرکزی آن از بین می‌رود و بافت زیرپوستی تا حد زیادی سالم باقی می‌ماند.

هنگام لابیاپلاستی با لیزر، قسمت‌های اضافی لابیامینور علامت‌گذاری می‌شود، سپس بافت لابیا با یک پنس گرفته می‌شود و بافت علامت‌گذاری‌شده‌ لابیامینور با استفاده از لیزر CO2 از بین می‌رود و درنهایت بخیه زده می‌شود.

چندین روش دیگر نیز برای کاهش اندازه‌ لابیامینور وجود دارد و همه‌ این تکنیک‌ها دارای مزایا و معایب خاصی هستند. بنابراین نکته اصلی برای اطمینان از نتایج مناسب عمل جراحی لابیاپلاستی این است که ابتدا با جراحان پلاستیک متخصص در این روش جراحی، مشورت کنید.

●  لیزر

عمل جراحی، لیزر و RF روش‌های مختلف لابیاپلاستی هستند. لیزر مونالیزا تاچ هم در این عمل کاربرد دارد. استفاده از لیزر مونالیزا تاچ برای عمل لابیا، روشی بدون درد است. در این روش، از کلاژن‌سازی برای جوان‌تر کردن پوست لابیا استفاده می‌شود. از لیزر مونالیزا تاچ می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد:

○ رفع تیرگی واژن

○ تنگ کردن واژن

○ لابیاپلاستی

○ جوان‌سازی واژن

○ درمان خشکی واژن

○ درمان افتادگی رحم

○ درمان بی‌اختیاری ادرار

○ درمان درد حین نزدیکی

○ درمان زگیل تناسلی

 

 

مزایا و معایب  لابیاپلاستی

 مزایایی که می‌توانید از انجام عمل زیبایی لابیاپلاستی خود به‌دست آورید عبارت‌اند از:

● احساس زیبایی بیشتر

درحالی‌که عنوانی به نام «لابیای استاندارد» وجود ندارد اما بعضی از خانم‌ها احساس می‌کنند که لبه‌های واژنشان به طور غیرطبیعی بلند است و لابیا و واژن آنها بعد از انجام عمل لابیاپلاستی، زیباتر می‌شود. بنابراین با انجام این عمل به ایده‌آل خود از شکل ظاهری واژن نزدیک می‌شوند.

● افزایش راحتی

گاهی اوقات داشتن لابیاهای بزرگ باعث محدودکردن فعالیت‌های خاص در خانم‌ها می‌شود؛ برای مثال ممکن است هنگام دوچرخه‌سواری، لابیاهای بزرگ باعث احساس درد و ناراحتی شما شوند. اما بعد از جراحی لابیاپلاستی، انجام این نوع فعالیت‌ها راحت‌تر می‌شوند.

● اعتمادبه‌نفس بیشتر

زمانی که چیزی درمورد شما وجود دارد که باعث می‌شود نسبت به خود شک و تردید داشته باشید، داشتن اعتمادبه‌‌نفس سخت است. بنابراین پس از لابیاپلاستی، اعتمادبه‌نفسی خواهید یافت که ناشی از پیداکردن قدرت لازم برای حل و فصل مسئله‌ای است که قبلاً شما را آزار می‌داده است.

● لذت بیشتر حین رابطه جنسی

لابیاهای بزرگ گاهی می‌توانند باعث ناراحتی یا حتی درد در هنگام رابطه جنسی شوند. بنابراین پس از بهبودی از عمل لابیاپلاستی، افزایش لذت جنسی را تجربه خواهید کرد.

● پوشیدن لباس‌های متنوع‌تر

اگر لابیاهای شما تاحدی بزرگ باشد، ممکن است پوشیدن لباس‌های تنگ برایتان دردسرساز و استرس‌آور باشد. اما بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی، دیگر این مشکل را نخواهید داشت و می‌توانید از پوشیدن انواع لباس شنا، شلوار یوگا، شلوار استرچ و تنگ و… لذت ببرید.

● رفع چین‌وچروک اندام تناسلی

● رفع تیرگی

معایب  که می‌توانید از انجام عمل زیبایی لابیاپلاستی خود به‌دست آورید عبارت‌اند از:

● سوزش اولین مشکلی است که بعد از جراحی ممکن است برایتان پیش بیاید. این سوزش که به دلیل زخم واژن، عفونت، تعریق، یا دست‌کاری بخیه‌ها اتفاق می افتد کاملا طبیعی بوده و بعد از مدتی درمان می‌شود.

● بعد از عمل لابیا، تورم در ناحیه تناسلی مشاهده می‌شود. اینکه این تورم تا چه حد باشد به شدت و نوع عمل بستگی دارد. تجربه ثابت کرده در لابیاپلاستی به‌وسیله لیزر، میزان تورم بیشتر است. از دیگر موارد می‌توان به درد اشاره کرد. درد بعد از جراحی لابیا تا حدی طبیعی است. مصرف مسکن‌هایی که پزشک تجویز کرده ایرادی ندارد اما درصورتی‌که این درد با مسکن بهتر نشود باید به پزشک مراجعه کرد.

● از دیگر عوارض بعد از عمل لابیاپلاستی خارش است. این خارش از یک هفته بعد آغاز می‌شود و نشانه بهبودی زخم‌ها و بخیه‌ها است. تمیز نگه‌داشتن ناحیه ی جراحی شده اهمیت زیادی دارد. به‌ هیچ ‌وجه نباید این نواحی را بعد از عمل خاراند.  بی‌حسی و سفتی در ناحیه جراحی نیز امری طبیعی محسوب است اما اگر تا ۱۰ روز بعد از عمل این مشکل برطرف نشد باید به پزشک مراجعه و یا مشاوره تصویری، تلفنی و یا متنی داشته باشید.

 عفونت نیز در موارد نادر ایجاد می‌شود اما در صورت بروز آن مراجعه سریع به پزشک ضروری است. این عفونت می‌تواند در پی رعایت‌نکردن نکات و مراقبت‌های لازم بعد از جراحی اتفاق بیفتدخونریزی لابیا ممکن است بعد از جراحی مشاهده شود. این خونریزی درصورتی‌که ادامه‌دار باشد، باید به پزشک منتقل شود. اگر میزان خونریزی کم باشد جای نگرانی نیست و کم‌کم برطرف می‌شود. در مواردی این مشکل ممکن است به دلیل خطای پزشکی با عوارضی مثل برش روی پوست و ایجاد خراش یا اسکار همراه باشد. انتخاب پزشک باتجربه و بامهارت کافی مسئله‌ای بسیار مهم است.اقدامات لازم قبل از عمل

از اقدامات قبل از عمل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

● چند روز قبل از عمل ورزش نکنید.

● اطراف واژن را اصلاح ‌کرده و تمیز نگه دارید.

● خود و شریکتان را برای ۶ هفته بدون رابطه جنسی آماده کنید.


 مراقبت‌های بعد از عمل لابیاپلاستی

بیشتر پزشکان برای کاهش خطر عفونت و التهاب واژن و کاهش درد، به بیماران آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند. همچنین به افراد توصیه می‌شود که پس از عمل جراحی لابیاپلاستی:

● از دستورالعمل‌های پزشک پیروی کنید.

● رابطه جنسی تا حداقل ۶ هفته ممنوع است.

● استفاده از نوار بهداشتی تا وقتی پزشک صلاح نبیند ممنوع است.

● از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید.

● تا حداقل ۵ روز سرکار نروید.

● استراحت کافی داشته باشید.

● آب خوردن را فراموش نکنید.

● غذاهای مقوی و سالم بخورید.

● حداقل ۳ تا ۷ روز در منزل استراحت کنند.

● برای جلوگیری از اصطکاک و درد بیش از حد، لباس گشاد بپوشند.

● تغذیه سالم حاوی میوه و سبزیجات تازه داشته باشند.

● تا مدتی از انجام ورزش و فعالیت‌های پرفشار خودداری کنند.

● حداقل ۴ تا ۶ هفته، از مصرف تامپون و رابطه جنسی خودداری کنند.

● افراد می‌توانند، با فاصله 20 دقیقه یک بار، یک کیسه یخ را روی لباس‌های زیر خود قرار دهند.
اصلاح فیزیکی با تزریق چربی  لابیای مینور و لابیای ماژور چیست؟

و در مورد لابیا ماژور هم می توانیم تزریق چربی یا فیله را انجام بدهیم که این هم باعث می شود که حالت پر تری را پیدا کند، فانکشن جنسی بهتر شود، شکل لابیا از حالت چروکیدگی و آتروپی که دارد از بین برود و برطرف شود و خیلی وقت ها همین تزریق فیله یا چربی در ناحیه لابیا ماژور انجام می دهیم باعث می شود به خاطر آن حالت پر شدگی و آن حجم دهندگی در لابیا ماژور ایجاد می شود، لابیا مینور کوچک شوند و دیگر نیازی به عمل پلاستی روی لابیا مینور پیدا نشود .
یکی دیگر از عوارضی که گاهی اوقات بیمار اصرار شدید دارد که کاملا این لابیا ها کوچک شود و برطرف شود و بیش از حد این لابیا ها کوچک می شود ممکن است که یک خشکی مضمن واژن ایجاد شود که موقع رابطه برایشان دردناک می شود و همیشه احساس سوزش و خشکی واژن را دارند به همین دلیل من نظرم این هست که همیشه نتیجه کلی و آن تکنیکی که می خواهید به جراحتان واگذار کنید که هر چیزی که به صلاح تان هست، آن اقدام را انجام دهند .

 

 سؤالات پرتکرار

● آیا امکان روشن سازی واژن بعد از لابیاپلاستی وجود دارد؟ 

 بله. می توان همراه با لابیاپلاستی، روشن سازی نیز انجام داد.

● آیا لابیاپلاستی را فقط یک‌بار می‌توان انجام داد ؟ 

خیر امکان انجام این عمل برای چندین بار وجود دارد.

● آیا عمل برداشتن لابیا برگشت‌پذیر است؟  

خیر برگشت‌پذیر نیست. البته بستگی به مهارت جراح دارد.

● از چه زمانی بعد از عمل لابیاپلاستی می‌توان فعالیت‌های ورزشی انجام داد؟ 

 تا دو ماه ورزش‌کردن و فعالیت‌های سنگین ممنوع است.

● سن مناسب برای عمل لابیاپلاستی چند است؟

این عمل به دختران زیر ۱۸ سال به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود و باید بعد از رسیدن به بلوغ کامل انجام شود. به‌طورکلی محدوده سنی ۱۸ تا ۵۰ سال برای این عمل مناسب است.

● آیا لابیاپلاستی درد دارد؟

این جراحی با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و به‌صورت سرپایی است. به‌طورکلی می‌توان گفت درد زیادی ندارد اما این موضوع به مهارت و تخصص جراح نیز بستگی دارددردهای خفیف بعد از عمل طبیعی است. تنها درصورتی‌که درد شدید و غیرقابل‌تحمل باشد باید به پزشک مراجعه کرد.


پریود بعد از لابیاپلاستی

بعد از عمل لابیاپلاستی مانند بسیاری از جراحی‌های دیگر ممکن است تغییراتی در پریود و نظم آن رخ دهد. نامنظم شدن پریود بعد از عمل طبیعی است و به‌مرورزمان به حالت عادی برمی‌گردد. تغییرات زمانی جای نگرانی نداشته و نیازی به مراجعه به پزشک به جز موارد خاص ندارد.


 عوارض لابیاپلاستی چیست؟

در واقع اگر درست انجام شود و آن جراح مهارت کافی را داشته باشد معمولا عوارض خاصی ندارد .