ثبت نام  ورود به حساب کاربری
 ۰۲۶۳۶۶46866 - ۰۲۶۳۶۶79282 |   _  | info@karajparsclinic.com
دسته بندی ها
آخرین دیدگاه ها

    فعلا موردی یافت نشد!

درمانگاه شبانه روزی پارس ،درمانگاه فردیس ،درمانگاه کرج ، کلینیک پارس ، ارتوپد،اطفال،جراحی،مامایی،زیبایی، دندانپزشکی ، دندان ، دندانپزشکی در کرج ، دندانپزشکی در فردیس ، درمانگاه
پارکینسون چیست ؟ درمان آن
درمانگاه شبانه روزی _ مرکز جراحی محدود _لیزر _فیشیال_زیبایی _ قلب و عروق _مغز و اعصاب در کرج _دندانپزشکی در فردیس

بیماری پارکینسون چیست ؟ درمان آن

بیماری پارکینسون

اختلالات پیش رونده ، محرک و دراز مدت دستگاه عصبی مرکزی است که عمدتا سیستم حرکتی بدن را مختل می کند نشانه های این بیماری معمولا آرام و به تدریج ظاهر می شوند و اگر این بیماری پیشرفت کند علائم غیر حرکتی نیز بروز می کند .از شایع ترین نشانه های این بیماری عبارتند از : لرزش ، خشکی در حرکت بدن ، آهسته شدن حرکات بدن و دشواری در راه رفتن .

پارکینسون ممکن است در افراد زیر 50 سال نیز ایجاد شود که در این صورت پارکینسون زودرس خواهد بود .

درمان پارکینسون

تا به امروز راهی برای علاج و رفع پارکینسون پیدا شده است اما روش هایی برای درمان و کاهش عوارض این بیماری وجود دارد . درمان اولیه معمولا با تجویز دارو های لوودوپا و دارو های باز دارنده مونو آمین اکسیداز ، یا دارو های آگونیست دوپامین شروع می شود .

اگر این بیماری به پیشرفت برسد اثر دارو ها کمتر می شود وعوارض جانبی مانند دیسکینزی ( حرکات غیر ارادی عضلات ) بروز می کند .

آیا ورزش در بهبود پارکینسون موثر است ؟

ورزش کردن بهترین راه مقابله با بیماری پارکینسون می باشد یکی از راه هایی که به سلامت بدن شما کمک بسیاری می کند . کسانی که توانایی بیشتر دارند باید حتما هر روز نرمش انجام بدهند و ورزش کنند و کسانی که توانایی کمتری دارند باید تحت فیزیوتراپی و کار درمانی قرار بگیرند . تا از خشک شدن عضلات بدن و از کار افتادن آن ها جلوگیری کنند .

علت وقوع بیماری پارکینسون چیست ؟


در بیماری پارکینسون ، سلول هایی با نام نورون ها که سلول های عصبی خاصی هستند در مغز به تدریج تجزیه می شوند یا می میرند . بسیاری از علائم پارکینسون به دلیل از دست دادن نورون هایی است که یک پیام رسان شیمیایی در مغز شما به نام دوپامین تولید می کنند .

هنگامی که سطح دوپامین کاهش می یابد ، باعث فعالیت نامنظم مغز می شود که منجر به مشکلات حرکتی و سایر علائم بیماری پارکینسون می شود .

درنتیجه علت بیماری های پارکینسون ناشناخته است ، اما به نظر می رسد عوامل متعددی در آن نقش دارند از جمله :

ژن ها : طبق تحقیقات محققان ، تغییرات ژنتیکی می تواند باعث بیماری پارکینسون شود . اما این موارد غیر معمول هستند ، مگر مواردی بسیار نادر که بسیاری از اعضای خانواده را تحت تاثیر بیماری پارکینسون قرار دهد

پارکینسون عروقی چیست ؟

یکی از نادرترین نوع پارکینسون ، پارکینسون عروقی می باشد که به علت سکته های کوچک متعدد در ناحیه های مختلف مغز ایجاد می شود

در پارکینسون عروقی ، سکته های کوچک در مغز باعث تخریب سلول ها و تغییر در عملکرد مناطق مختلف مغز می شوند ، به خصوص نواحیی که مسئول کنترل حرکت هستند . این تغییرات باعث ایجاد علائم حرکتی مانند : لرزش ، سفتی عضله ها ، کندی حرکت و مشکلات درتعادل می شوند ، که شباهتی با علائم بیماری پارکینسون اصیل دارند .

علائم عصبی و روانی

پارکینسون می تواند موجب به مشکلات عصبی و روانی از خفیف تا شدید می شود از جمله اختلالات خلق و خویی ، شناختی و رفتاری و فکری .

فرد ابتلا به پارکینسون 2 الی 6 برابر بیشتر از سایر افراد ریسک ابتلا به زوال عقل را دارد و بیش از 75 درصد دچار زوال عقلی می شوند

شیوع زوال عقل با افزایش سن و تاحد کمتری با طی شدن مدت بیشتری از آغاز بیماری ، افزایش پیدا می کند زوال عقل منجر به کاهش کیفیت زندگی بیمار و مراقبت کنندگان وی ، افزایش مرگ و افزایش نیاز به بستری شدن در آسایشگاه می شود .

پارکینسونیسم ناشی از دارو

برخی داروهای پزشکی در مواردی از پارکینسونیسم دخیل شناخته شده اند . پارکینسونیسم ناشی از دارو ، معمولا با توقف استفاده از داروی مورد نظر ، قابل برگشت است .

 برخی از این دارو ها عبارتند از :

فنوتیازین ( کلرپرومازین ، پرومازین )

بوتیروفنون ( هالوپریدول )

متوکلوپرامید

تترابنازین

برخی از بیماری هایی که ممکن است نشانه هایی شبیه به پارکینسون را داشته باشند عبارتند از :

آرتروز

بیماری کروتز فلد جاکوب

دیستونی

افسردگی

سندروم آتاکسی

دمانس پیشانی گیجگاهی

بیماری هاتینگتون

انباشتگی نهان زاد کلسیم

تخریب عصبی

هیدروسفالی با فشار طبیعی

آهستگی وسواسی

بیماری ویلسون

آیا دیابت باعث بیماری پارکینسون می شود ؟


خطر ابتلا به پارکینسون برای بزرگسالان مبتلا به دیابت که در حال حاضر به عوارض مربوط به دیابت از جمله آسیب به شبکیه ، کلیه ها یا اعصاب ، مبتلا هستند 49 درصد افزایش می یابد .

اکثر افراد دیابتی به پارکینسون مبتلا نمی شوند .

آیا ممکن است که سکته مغزی باعث سبب بیماری پارکینسون شود ؟

نوعی از بیماری پارکینسون در اثر سکته مغزی ایجاد می شود که سکته های ریز و متعددی پیش می آید . که به آن پارکینسونیسم عروقی گفته می شود .

سخن پایانی 

مرکز جراحی محدود و درمانگاه شبانه روزی پارس با بیش از 20 سال سابقه و ارائه خدمات درمانی ، زیبایی ، جراحی و .. واقع شده در کرج ( فردیس ) می باشد . 

جهت دریافت مشاوره و نوبت دهی می توانید از بخش نوبت دهی سایت پارس و یا از طریق شماره تلفن های نوبت دهی جهت ثبت نوبت خود استفاده نمایید . 

02636679282

02636646866
 مقاله های مرتبط 

دیابت وراه های درمان آن 

فیزیوتراپی و سکته مغزی