ثبت نام  ورود به حساب کاربری
 ۰۲۶۳۶۶46866 - ۰۲۶۳۶۶79282 |   _  | info@karajparsclinic.com
دسته بندی ها
آخرین دیدگاه ها

    فعلا موردی یافت نشد!

درمانگاه شبانه روزی پارس ،درمانگاه فردیس ،درمانگاه کرج ، کلینیک پارس ، ارتوپد،اطفال،جراحی،مامایی،زیبایی، دندانپزشکی ، دندان ، دندانپزشکی در کرج ، دندانپزشکی در فردیس ، درمانگاه
معاینات دروه ای چشم
درمانگاه شبانه روزی پارس ،کلینیک شبانه روزی پارس درمانگاه ،درمانگاه پاسر ،اپتومتری  ،اپتومتریست،معاینات دوره ای چشم  ،

معاینات دوره ای چشم

معاینه چشم یکی از مهمترین روش ها برای افزایش سلامت چشم و پیشگیری از بیماری های ساختمان چشم در بدن انسان است . برای تشخیص بیماری ها و عیوب احتمالی چشم هر فرد به چشم پزشک مراجعه می کند و مراحل معاینه چشم را پشت سر می گذارد.

يك معاينه كامل چشم پزشكي بسيار فراتر از تعيين عيوب انكساري چشم و شماره عينك مناسب است. يك معاينه چشم پزشكي شامل مراحل مختلفي است كه بسياري از اختلالات چشمي را در مراحل اوليه تشخيص داده و در صورت اقدام به موقع مانع از پيشرفت آنها مي شود.

اهمیت معاینه چشم

تاری دید، دیدن لکه و کم شدن دید در شب از جمله شایع ترین مشکلات چشم می باشند که ممکن است در ابتدا برای فرد مبتلا چندان جدی نباشد ، اما می توانند نشانه ی شروع یک بیماری جدی باشند. معاینه به موقع چشم موجب تشخیص به موقع بیماری های چشمی می گردد و روند درمان و بهبود بیماری سریع انجام می گردد.

جدی ترین مشکلات بینایی، لکه های ناشی از افزایش سن، آب سیاه (گلوکوم) ، رتینوپاتی دیابتی  و آب مروارید است. این بیماری ها باید سریع تشخیص داده شود تا درمان شوند. به این منظور، معاینات دوره ای چشم، هر شش ماه  یکبار ضروری است.

 

معاینه چشم در کودکان و نوزادان

نوزادتان تا قبل از سه ماهگی حتما یک بار باید معاینه چشم شوند از نظر بررسی مشکلات مادرزادی از جمله آب مروارید مادرزادی یا آب سیاه مادر زادی. در سه ماه اول تولد انحراف چشم بسیار نادر است. البته معاینه شبکیه چشم در کودکان نارس از همان ابتدا حائز اهمیت است.

بهترین زمان برای معاینه چشم کودکان از سه سالگی می باشد. در صورت وجود شواهد عیوب انکساری، بیشتر اوقات باید کودک را 3 ماه یک‌بار تحت‌نظر گرفت و معاینه را تکرار کرد تا از وجود عیب انکساری، عدد و مقدار آنها مطمئن شد. سومین دوره ضروری برای معاینه، سن قبل از ورود به دبستان است.

 

6 ماه و 3 سالگی را از یاد نبرید

معاینه چشم بدو تولد کودکان را بیشتر برای بررسی بیماری‌های آب مروارید یا آب سیاه مادرزادی و اختلالات مادرزادی شبکیه مؤثر می باشد  و معاینات روتین چشم کودکانی که در زمان طبیعی متولد می‌شوند، باید در 6 ماهگی انجام شود

پس از آن برای بررسی انحراف، تنبلی چشم و عیوب انکساری در 3 سالگی باید مورد معاینه قرار گیرند. در این سن قدرت بینایی کودک به حدی تکامل پیدا می‌کند که اظهارنظر درباره وجود یا نبود انحراف، با اطمینان بیشتری همراه است .

سومین دوره ضروری برای معاینه، سن قبل از ورود به دبستان است که خوشبختانه با اجرای طرح سنجش بینایی، در کل کشور غربالگری انجام می‌شود.  

علائم درباره عیوب انکساری کودکان با بزرگسالان یکسان نیست. به عبارت ساده‌تر در علم چشم‌پزشکی به کودک به عنوان یک بالغ کوچک شده نگریسته نمی‌شود. وجود عیب انکساری در بچه‌ها تا حدی، در سیر تکاملی چشم طبیعی است و تا 7 سالگی با رشد کودک، بخش قابل توجهی از آنها، اصلاح خواهد شد بنابراین عینک، جز در موارد خاص و طبق قوانین علمی تعیین شده تجویز نمی‌شود.

کدام بچه‌ها باید 3 ماه یکبار معاینه شوند؟

معاینه در سنین پایین، بی‌ثبات و کمتر قابل اطمینان است. اما در صورت وجود شواهد عیوب انکساری، بیشتر اوقات باید کودک را 3 ماه یک‌بار تحت‌نظر گرفت و معاینه را تکرار کرد تا از وجود عیب انکساری، عدد و مقدار آنها مطمئن شد. در این معاینات 3 ماهه که تا 7 سالگی انجام می‌شود ممکن است قوه بینایی سیر طبیعی خود را طی و عیوب انکساری کاهش پیدا کند و کودک به عینک نیاز نداشته باشد. در این دوره سنی فقط تحت‌نظر گرفتن کودک به دلیل جلوگیری از تنبلی چشم و سیر طبیعی تکامل قوه باصره حائز اهمیت است.

 

چه زمانی هایی  باید برای معاینات دوره ای چشم اقدام کنید؟

اغلب افرادی که در انجام معاینات دوره ای بصورت منظم اهتمام داشته اند در صورت نیاز به درمان، نتیجه ای بهتر و رضایت بخش تر ، کسب نموده اند.

● هنگام تولد :

در بدو تولد ، پزشک اطفال می بایست چشم های نوزاد را مورد معاینه قرار دهد.

این معاینه برای نوزادان  نارس دارای اهمیت زیادی است به همین علت معاینه چشم های نوزادان  نارس به چشم پزشک ارجاع می شود.

● شش ماهگی :

نوزادان در شش ماهگی باید بوسیله چشم پزشک معاینه شوند.

والدین باید بدانند که کم بودن سن نوزاد ، دلیلی بر عدم انجام معاینات چشم پزشکی نیست و کودک در هر سنی که باشد امکان سنجش سلامتی بینایی امکان پذیر خواهد بود.

چه بسا بسیاری از بیماریها و اختلالات چشمی وجود دارند که اگر والدین ، برای معاینه دوره ای چشم پزشکی به موقع اقدام  نکنند ممکن است نتایج جبران ناپذیری برای کودک به دنبال داشته باشد و یا در برخی مواقع امکان درمان مناسب بینایی کودک با افزایش سن و عدم اقدامات درمانی به موقع از بین برود.

● سن 3 تا 5 سالگی :

والدین در خانواده ای که سابقه اختلالات چشمی وجود دارد باید بیشتر مراقب بینایی کودکان خود باشند، ممکن است والدین نتوانند از وجود نقص در بینایی کودک آگاه شوند به همین علت بهترین و مطمئن ترین کار ، انجام معاینه دوره ای چشم در سنین 3 تا 5 سالگی به کمک معاینات غربالگری توسط چشم پزشک است در طی این معاینات چشمی ، احتمال ابتلا به عیوب انکساری چشمی (نزدیک بینی و دوربینی و آستیگماتیسم ، آمبلیوپی یا تنبلی چشم ،انحراف چشمی و… بررسی و در صورت لزوم اقدامات درمانی یا اصلاحی مورد نیاز انجام می شود.

● سن 5 تا 19 سالگی :

توصیه چشم پزشکان بر این است در طی دوره 5 تا 19 سالگی معاینات چشم پزشکی هر 3 سال یکبار انجام شود

● سن 20 تا 40 سالگی :

این سنین مرتبط با اوج فعالیت انسان در عرصه کار و فعالیت است . برخی از فعالیتهای ورزشی  و یا اشتغال به مشاغل خطرناک برای  چشم ها ، مستلزم آگاهی فرد برای حفاظت از بینایی خود می باشد.
توصیه می شود در محدوده سنی 20 الی 30 سالگی ،یکبار و در محدوده سنی 30 الی 40 سالگی حداقل دوبار ، معاینه چشم پزشکی انجام شود.

برخی از علایم هشدار دهنده هستند و فرد در صورت مشاهده آن حتماً باید به چشم پزشک مراجعه نماید ،علایمی مانند:

تغییر بینایی ، درد چشم، دیدن جرقه ها ی نورانی ، تاری دید و هاله بینی ، موج دار دیدن خطوط صاف ،خشکی چشم ، احساس خارش و سوزش در چشم

● سن 40 الی 64 سالگی :

در محدوده سنی 40 الی 64 سالگی هر دو سال یکبار معاینه دوره ای چشم انجام شود تا در صورت بروز بیماریهای چشمی وابسته به افزایش سن،کدورت عدسی (آب مروارید ) و … اقدامات اصلاحی و درمانی صورت پذیرد.

● پس از 65 سالگی :

بعد از سن 65 سالگی هر یک سال یکبار می بایست چشم های فرد به دلیل احتمال ابتلا به گلوکوم(آب سیاه) ،کاتاراکت( آب مروارید ) و اختلالات شبکیه تحت معاینات دوره ای چشمی قرار گیرد.

نکته:

اگر والدین دارای عیوب انکساری بالا هستند، کودک حتماً باید از بدو تولد مورد معاینه و پایش بینایی قرار گیرد .

هنگام معاینه اپتومتری ممکن است تمام یا اکثر آزمایش‌ های چشمی زیر و احتمالاً برخی آزمایش ‌های دیگر نیاز باشد. در اینجا به بررسی مهم ترین  آزمایش‌ های چشمی در معاینه اپتومتری می پردازیم : 

●  تست حرکت ماهیچه های چشم

این تست هم ترازی چشم های شما را بررسی می کند. اپتومتریست حرکت چشمان شما را در حالی که هدف را دنبال می کنید (مثل نوک انگشت یا قلم) در جهات مختلف تماشا می کند.

●  تست کاور یا پوشش

این آزمایش در معاینه اپتومتری نشان می دهد که چشمان شما چقدر با هم کار می کنند. در واقع در این آزمایش انحراف چشم یا (استرابیسم) بررسی می شود. برای این منظور شما به یک هدف کوچک در فاصله ای دور خیره خواهید شد. سپس اپتومتریست هر چشم را می پوشاند و باز می کند تا میزان حرکت چشمان شما را مشاهده کند. اپتومتریست شما همچنین مراقب چشمی خواهد بود که به هدف دور نگاه می کند. سپس دوباره با هدف نزدیک به خود مورد آزمایش قرار می گیرید.

● معاینه بیرونی و واکنش مردمک چشم

یکی دیگر از معاینات اپتومتری در تهران و سایر مراکز بینایی سنجی در سطح کشور بررسی نحوه تطابق مردمک چشم با نور و اشیاء نزدیک به فرد است. در عین حال سفیدی چشم و وضعیت پلک نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

● تست حدت بینایی ( اسنلن چارت )

در این تست بینایی، شما در مقابل یک نمودار چشمی می نشینید، و شروع به خواندن حروف می کنید. برای این منظور هر چشم به نوبه خود پوشانده شده و با استفاده از چشم دیگر، باید حروف خوانده شود یا جهت آن مشخص گردد. این حروف مرتبا کوچکتر می شوند تا زمانی که شما دیگر نتوانید آنها را بخوانید.

                          

● تعیین نمره چشم

برای تجویز دقیق عینک یا لنز تماسی، اپتومتریست می تواند از یک دستگاه اتورفرکتومتر استفاده کند. اپتومتریست نسخه را با چرخاندن فوروتر به جلو و عقب بین لنزها تنظیم می کند و از شما می پرسد که کدام بهتر است. البته اگر به لنزهای اصلاحی نیاز ندارید، این آزمایش را انجام نخواهید داد.

● اسلیت لمپ (بیومیکروسکوپ)

یکی دیگر از تجهیزات بینایی سنجی که در مراکز بزرگ اپتومتری در تهران و شهرهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه بیومیکروسکوپ است. اپتومتریست با کمک این دستگاه جلوی چشم شما را بزرگ و روشن می کند. از این دستگاه در معاینه اپتومتری  برای بررسی قرنیه چشم ، عنبیه چشم ، عدسی و پشت چشم استفاده می شود و اپتومتریست معمولا به دنبال نشانه هایی از برخی بیماری های چشمی است.

●  معاینه شبکیه (افتالموسکوپ)

در مراکز بینایی سنجی برای معاینه اپتومتری در تهران از تجهیزاتی مانند دستگاه افتالموسکوپ استفاده می شود. اپتومتریست ممکن است مردمک چشم شما را گشاد کند و از ابزاری به نام افتالموسکوپ استفاده کند و پشت چشم شامل شبکیه، رگ های خونی شبکیه، زجاجیه و سر عصب بینایی شما را ببیند.

● ) آزمایش گلوکوم )

این روش بررسی می کند که آیا فشار مایع داخل چشم شما در محدوده طبیعی است یا خیر. این تست سریع و بدون درد است و به چندین روش قابل انجام می باشد که دراینجا به آنها اشاره خواهیم کرد. استفاده از دستگاه تونومتر برای اندازه گیری فشار چشم دقیق ترین روش آزمایش گلوکوم است. برای این منظور قطره هایی برای بی حس کردن چشمانتان استفاده خواهد شد.

سپس اپتومتریست به شما می گوید که مستقیم به جلو خیره شوید و سطح جلوی هر چشم را با ابزاری به نام تونومتر یا تونوپن برای اندازه گیری فشار چشم لمس می کند.

 تست ضخامت قرنیه  (Pachymetry)

این آزمایش از اولتراسوند برای اندازه گیری ضخامت قرنیه شما استفاده می کند. تشخیص نازک و ضخیم بودن قرینه برای تصمیم گیری در خصوص روش درمانی مثلا لیزیک چشم مهم است. شما ممکن است این تست را فقط یک بار برای ایجاد یک پایه برای مقایسه با آن انجام دهید.

● ) تست میدان بینایی)

میدان بینایی شما ناحیه ای است که می توانید بدون حرکت چشمان خود در مقابل خود مشاهده کنید. با استفاده از روش های مختلفی چشم اپتومتریست می تواند لبه‌های میدان بینایی شما را ببیند و از این نقشه برای تشخیص بیماری ‌های چشم استفاده کند.