ثبت نام  ورود به حساب کاربری
 ۰۲۶۳۶۶46866 - ۰۲۶۳۶۶79282 |   _  | info@karajparsclinic.com
دسته بندی ها
آخرین دیدگاه ها

    فعلا موردی یافت نشد!

درمانگاه شبانه روزی پارس ،درمانگاه فردیس ،درمانگاه کرج ، کلینیک پارس ، ارتوپد،اطفال،جراحی،مامایی،زیبایی، دندانپزشکی ، دندان ، دندانپزشکی در کرج ، دندانپزشکی در فردیس ، درمانگاه
تنبلی چشم
کلینیک پارس ,تعیین نمره عینک ,قرمزی چشم ,عفونت چشم, اپتومتری در کرج ,اپتومتری در فردیس,اپتومتری در ملارد , بهترین اپتومتریست در کرج,بهترین اپتومتریست در فردیس,بهترین اپتومتریست در ملارد

علل تنبلی چشم در کودکان و روش تشخیص و درمان آن

بیماری تنبلی چشم، از بیماری های شایع دوران کودکی است و نیز در افراد بزرگسال هم وجود دارد، که در هر سنی هستند با استفاده از لنزهای چشمی، عینک و همچنین کاورهای چشمی قابل درمان است ،اگر بیماری تنبلی چشم به موقع تشخیص داده شود و درمان آن آغاز شود، باعث جلوگیری از مشکلات دراز مدت بینایی در کودکان می شود ولی اگر بیماری در دوران کودکی درمان نشود احتمال از بین رفتن  بینایی در فرد در دوران بزرگسالی می باشد .

عملکرد چشمها به گونه ای است که نور از عدسی هر چشم عبور می کند و به لایه ای از بافت حساس به نور در پشت چشم به نام شبکیه می رسد.

شبکیه تصویر را برای سیگنال های عصبی که به مغز ارسال می شود ، ترجمه می کند. مغز سیگنالهای هر چشم را به صورت یک تصویر سه بعدی ترکیب می کند.

در تنبلی چشم  بینایی در یک چشم به درستی و آنگونه که باید، رشد نمی کند  و کاهش دید در یک چشم وجود دارد .

این اتفاق  به این دلیل می افتد که  یک یا هر دو چشم قادر به ایجاد پیوند قوی با مغز نیستند مغز بیشتر بر یک چشم تمرکز می کند و عملا چشم “تنبل” را نادیده می گیرد. معمولاً فقط بر یک چشم تأثیر می گذارد و به این معنی است که فرد تصاویر را با وضوح کمتری از چشم آسیب دیده ببیند و بیشتر به چشم “سالم ” متکی است.  در واقع این یک مشکل تکاملی در عصب متصل کننده چشم به مغز است، و خود چشم مشکلی ندارد و  در این حالت چشم ضعیف یا تنبل، به سمت بیرون یا داخل چرخش می کند و دارای یک نوع سرگردانی است که نمی تواند بر روی اجسام یا یک نقطه ثابت تمرکز کند.

 

علل تنبلی چشم

تنبلی چشم می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 

. کاهش میزان ورود نور به چشم

. عدم تمرکز در چشم

. انحراف بین چشم ها – جایی که 2 تصویر یکسان نیستند

. تولد زودرس کودکان

. داشتن وزن کم هنگام تولد

. سوابق خانوادگی در بیماری های چشمی

. ناتوانی در رشد و عدم رشد کافی و مناسب

مانند :

 

استرابیسم (عدم تعادل عضلات چشم )

عدم تعادل در ماهیچه های چشم که باعث چپ شدن یا انحراف چشم می شود. عدم تعادل ماهیچه ای ردیابی هماهنگ اشیا برای هر دو چشم را دشوار شود. استرابیسم ممکن است ارثی باشد یا ناشی از دوربینی یا نزدیک بینی، یک بیماری ویروسی، یا یک آسیب باشد. عدم تعادل ماهیچه منجر به معکوس یا ضربدری شدن چشم ها می شود و باعث اختلال در همکاری میان آنها می شود.


آنیزومتروپیک (اختلاف در وضوح تصویر بین چشم ها )

یک عیب انکساری چشم باعث می شود نور هنگام عبور از عدسی چشم به درستی متمرکز نشود و فرد  دوربینی یا نزدیک بینی بیشتری در یک چشم نسبت به چشم دیگر خواهد داشت

اختلاف بسیار زیاد در وضوح تصاویر تشخیص داده شده توسط چشم ها که بیشتر مواقع به دلیل دوربینی  و گاهی بدلیل سطح ناهموار چشم است و گاهی از ترکیب دو عامل می باشد .

درمان این دو نوع از تنبلی چشم با استفاده از لنز و عینک انجام می باشد و قابل اصلاح است.


ناشی از محرومیت تحریکی (وجود اشکال در یک چشم )

در این نوع تنبلی چشم از بینایی در یک چشم جلوگیری شده و آن چشم ضعیف تر می شود. گاهی ممکن است هر دو چشم تحت تاثیر قرار بگیرند. مانند وجود یک ناحیه کدر در چشم یا همان آب مروارید، مانع از دیدن با وضوح کامل در آن چشم می شود. اگر این مشکل در اوایل تولد نوزاد وجود داشته باشد باید در سریع ترین زمان ممکن درمان شود زیرا در صورت عدم درمان باعث افت بینایی دائمی می شود که از شدیدترین انواع تنبلی چشم است.

این وضعیت می تواند به دلایل زیر رخ دهد :

زخم قرنیه، اسکار، یا بیماری چشمی دیگر

پتوز، یا افتادگی پلک

آسیب چشمی

گلوکوم (آسیب چشمی )

عمل جراحی چشم

آب مروارید مادرزادی، که عدسی چشم نوزاد در هنگام تولد کدر است

 


علائم ونشانه های تنبل چشم :

در کودک مبتلا به تنبلی چشم قادر به تمرکز مناسب با یکی از چشم های خود نخواهد بود.   چشم دیگر این مشکل را جبران می کند، به حدی که مشکل چشم ضعیف بیشتر می شود ، چشمی که دارای اختلال بینایی است نمی تواند تصاویر واضحی دریافت کند. مغز اطلاعات واضحی دریافت نمی کند و در نهایت شروع به نادیده گرفتن آن چشم می کند.

. تاری دید

. دوبینی

. درک ضعیف عمق

. عدم هماهنگی چشم ها

. انحراف چشم، به سمت بالا، پایین، بیرون یا داخل:

. خم شدن و همچنین بستن یک چشم

. کج شدن غیر طبیعی سر

. عدم تشخیص دور یا نزدیک بودن یک شی

. عدم تقارن در چشم ها

. چشمی که چرخشش به سمت بیرون یا داخل سرگردان است و نمی تواند تمرکز کند.

پلک زدن های سریع یا بستن چشم

. نتایج غیر عادی سنجش و آزمایش چشم ها

. سر درد های مزمن،

. خستگی چشم  ها

. ضعف در بینایی و خستگی بینایی

. اشکال در تشخیص فاصله و در گرفتن یا پرتاب کردن اشیا

مهم است که کودک تحت یک معاینه بینایی قرار گیرد معاینه چشم در سن 3تا 6 سالگی انجام می شود. در صورت وجود سابقه خانوادگی انحراف چشم، آب مروارید مادرزادی، یا سایر بیماری های چشمی، بررسی زودهنگام چشم بسیار مهم است.

 

علائم تنبلی چشم در بزرگسالان

تشخیص تنبلی چشم در بزرگسالان ممکن است دشوار باشد چون نشانه های واضحی ندارد، مگر اینکه توسط پزشک معاینه انجام شود و تشخیص صورت گیرد. افراد بزرگسال که به این بیماری مبتلا شده اند، ممکن است در هنگام رانندگی مسافت های پیش رو را اشتباه تشخیص دهد و همچنین به طور ناگهانی با اشیا برخورد نماید.


Bottom of Form

  • درمان مشکلات اساسی چشم

معمولا هر چه سن کودک کمتر باشد، اثربخشی درمان بیشتر خواهد بود

استفاده از عینک :

برای کودک مبتلا به نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم عینک و لنزهای مناسب با نوع و شدت بیماری تجویز می شود. کودک باید همواره از عینک استفاده کند تا متخصص بتواند میزان تاثیر آن در بهبود مشکلات بینایی مرتبط با تنبلی چشم را ارزیابی کند. همچنین عینک می تواند انحراف چشم را اصلاح کند. گاهی عینک می تواند تنبلی چشم را برطرف نموده و به درمان دیگری نیاز نیست.

جراحی آب مروارید :

اگر آب مروارید علت تنبلی چشم باشد، می توان آن را با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی طی عمل جراحی برطرف کرد.

اصلاح افتادگی پلک ها :

در برخی افراد، افتادگی یک پلک و مسدود شدن بینایی چشم ضعیف تر می تواند به تنبلی چشم منجر شده باشد. در این مورد، درمان معمولا از طریق عمل جراحی برای لیفت پلک انجام می شود.

به کار گرفتن چشم تنبل :

پس از اصلاح بینایی و رفع هرگونه مشکل اساسی، اقدامات متعددی وجود دارد که می تواند برای کمک به بهبود بینایی انجام شود.

اکلوژن یا استفاده از چشم بند:

 یک چشم بند بر روی چشم “سالم” قرار می گیرد تا چشم تنبل مجبور به کار شود. از آنجا که مغز اطلاعات را فقط از این چشم دریافت می کند لذا نمی تواند آن را نادیده بگیرد. چشم بند نمی تواند انحراف چشم را برطرف کند ولی باعث بهبود بینایی چشم تنبل می شود.

طول دوره درمان به عوامل زیادی از جمله سن کودک، شدت مشکل، و میزان پایبندی آن ها به دستورالعمل های متخصص بستگی دارد. چشم بند معمولا هر روز چند ساعت پوشیده می شود. کودک باید هنگام استفاده از چشم بند، به انجام فعالیت هایی با فاصله نزدیک مانند خواندن، رنگ آمیزی، یا انجام تکالیف مدرسه تشویق شود.

قطره چشمی آتروپین :

این قطره ها ممکن است برای تاری دید در چشم سالم مورد استفاده قرار گیرند. آتروپین مردمک چشم را گشاد می کند و لذا هنگام مشاهده اشیاء نزدیک، دید را تار می کند. این وضعیت باعث می شود که چشم تنبل بیشتر کار کند. در مقایسه با چشم بند، آتروپین معمولا برای کودکان کمتر ناخوشایند بوده و می تواند به همان اندازه موثر باشد. برای کودکانی که تحمل پوشیدن چشم بند ندارند، ممکن است قطره چشمی تجویز شود.

تمرین بینایی :

تمرینات و بازی های مختلفی وجود دارد که می تواند برای بهبود بینایی در کودکان مورد استفاده قرار گیرد. متخصصان این روش ها را برای کودکان بزرگ تر مفید می دانند. تمرین بینایی می تواند همراه با سایر روش های درمانی انجام شود.

عمل جراحی: گاهی برای بهبود انحراف چشم از عمل جراحی استفاده می شود که به ترازمندی بهتر چشم ها می انجامد. این عمل ممکن است بینایی را بهتر کند یا تاثیری در بینایی نداشته باشد.

 

عوارض تنبلی چشم 

نابینایی: اگر تنبلی چشم درمان نشود، ممکن است بیمار نهایتا دید آن چشم را از دست بدهد. این نابینایی معمولا دائمی است.

انحراف چشم: استرابیسم، یا عدم هم ترازی چشم ها و یا تنبلی چشم در دوران کودکی درمان نشود، ممکن است دید مرکزی بیمار به درستی تکامل نیابد ، می تواند به یک مشکل دائمی تبدیل شود.


چه زمانی باید از مشاوره پزشکی استفاده کرد

قبل از اینکه والدین متوجه مشکلاتی مانند انحراف چشم و نزدیک یا دور بینی ممکن است تا چند سالگی در کودک ایجاد نشود چشم تنبل اغلب در حین آزمایش های معمول چشم  تشخیص داده می شود

اگر می خواهید در مورد سلامت بینایی فرزند خود اطمینان خاطر داشته باشید ،  بهتر است او را نزد یک متخصص چشم پزشک ببرید

همچنین بینایی سنجی کودکان در سنین 3 تا 6 سالگی نیز در سرتاسر کشور انجام می شود .