ثبت نام  ورود به حساب کاربری
 ۰۲۶۳۶۶46866 - ۰۲۶۳۶۶79282 |   _  | info@karajparsclinic.com
دسته بندی ها
آخرین دیدگاه ها

    فعلا موردی یافت نشد!

درمانگاه شبانه روزی پارس ،درمانگاه فردیس ،درمانگاه کرج ، کلینیک پارس ، ارتوپد،اطفال،جراحی،مامایی،زیبایی، دندانپزشکی ، دندان ، دندانپزشکی در کرج ، دندانپزشکی در فردیس ، درمانگاه
شکستگی استخوان و گچ گرفتگی در کرج ( فردیس )
کرج،ارتوپد،درمانگاه شبانه روزی پارس ، فردیس

نکات مهم شکستگی استخوان و گچ گرفتن در کرج ( فردیس )

شکستگی استخوان

شکستگی استخوان هنگامی رخ می دهد که نیرویی در برابر استخوان اعمال شود که قوی تر از استخوان باشد که استخوان تحمل این فشار و نیرو را نداشته باشد اگر نیروی بیش از حد به استخوان وارد شود باعث می شود که استحکام استخوان مختل شود و باعث به رخ دادن شکستگی استخوان شود که منجر به درد شدیدی می شود

انواع مختلف شکستگی وجود دارد !

انواع مختلفی از شکستگی استخوان وجود دارد . بسته به قدرت و جهت نیروی وارد شده به استخوان انواع مختلفی دارد . شکستگی های استخوان رایج شامل موارد زیر است :

مچ دست

مچ پا

شکستگی های باسن اغلب در افراد مسن اتفاق می افتد

علل شکستگی استخوان

علت شکستگی استخوان می تواند شامل موارد زیر باشد :

1 حوادث آسیب زا مانند جراحات ورزشی

2 تصادفات با وسیله نقلیه و سقوط

3 شرایطی مانند پوکی استخوان

4 برخی از انواع سرطان ها که باعث شکستگی استخوان ها می شود

علائم شکستگی استخوان

شکستگی ها با سایر صدمات مانند جا به جایی ها متفاوت می باشند . اگر چه در برخی از موارد می توان از هم جدا شود .

ناتوانی در استفاده صحیح از دست ها و پاها بر اثر شکستگی

درد شدید در ناحیه شکسته شده

ورم بیش از حد در ناحیه شکسته شده

کبودی

انواع مختلف از شکستگی استخوان


شکستگی استخوان انواع مختلفی دارد که عبارتند از :

شکستگی بسته ( ساده ) استخوان شکسته شده پوست را سوراخ نکرده است

شکستگی باز ( مرکب ) _ شکستگی استخوان از طریق پوست به بیرون میاید که عفونت و خونریزی را به همراه دارد

شکستگی کم _ یک ترک کوچک و باریک در استخوان است که ممکن است در کودکان رخ دهد ،چون استخوان های آن ها انعطاف پذیر تر از استخوان های یک انسان بزرگسال می باشد .

شکستگی مو _ رایج ترین شکل شکستگی استرس است که معمولا از استرس مکرر از دویدن در پاها یا مچ پا ها رخ می دهد .

شکستگی پیچیده _ این نوع شکستگی ها همان طور که گفته شده است پیچیده هستند و ممکن است به رگ ها ، شریان ها یا اعصاب آسیب وارد شود که خطرناک می باشد .

شکستگی فشرده سازی _ این شکستگی زمانی رخ می دهد که 2 استخوان در برابر یکدیگر باشند .استخوان های ستون فقرات به نام مهره می توانند این نوع شکستگی را داشته باشند و بیشتر در افراد مسن و کسانی که مبتلا به پوکی استخوان هستند اتفاق می افتد .

باید توجه داشته باشید که این شکستگی های فقط درباره شکستگی پا و دست نیست و عضو هایی مانند سر ، دنده ها ، قفسه سینه ، ستون فقرات یا لگن هم می توانند دچار شکستگی شوند .

شکستگی و گچ گرفتن

یکی از روش های درمانی برای نگهداری از اندامی که دچار شکستگی ئ یا آسیب شده است ، گچ گرفتن می باشد .این روش باعث می شود عضوی از بدن که دچار شکستگی است بهبود یابد .

گچ گیری به چه صورت است ؟

برای ثابت نگه داشتن عضوی که آسیب دیده است از گچ گیری که شبیه آتل عمل می کند ، استفاده می شود .

باند گچ گیری از یک پارچه کرباس یا پنبه ای ایجاد شده است و پس از ترکیب شدن با گچ کلیسینه و مرطوب شدن به مرور زمان سفت می شود و پهنای باند متغیر می باشد که بستگی به ضخامت عضو بدن شما دارد این گچ گیری توسط متخصص ارتوپد انجام می شود .

انواع گچ گیری بدن

گچ گیری استوانه ای

برای گچ گیری استوانه ای ، آرنج و پایین بازو ، بازو از گچ گیری استوانه ای استفاده میشود در این روش شما می توانید مچ دست خود را تکان دهید . مچ دست گچ گیری نمی شود

گچ گیری مارپیچ

زمانی که استخوان شکسته شود و به دو قسمت تقسیم شود از این روش استفاده می شود

گچ گیری بدن

در مواقعی که بیمار به هیچ عنوان نباید بدن خود را تکان دهد و یا اینکه دچار آسیب جدی باشد از گچ گیری بدن استفاده می شود که یک روش بسیار سخت درمانی محسوب می شود .

گچ گیری اندام فوقانی

اندام فوقانی شامل موارد زیر می باشند .

بازو ، مچ می باشد که دو روش برای گچ گیری دارد به نام گچ بازوی کوتاه و گچ بازوی بلند .

در این روش انگشتان دست آزاد هستند اگر به انگشتان دست هم آسیبی وارد شده باشد پزشک انگشتان هم گچ می گیرد .

گچ گیری اندام تحتانی

ران و ساق پا جز اندام تحتانی می باشند که بر اساس میزان آسیب دیدگی استخوان های این قسمت از بدن دو روش گچ گیری وجود دارد به نام گچ پا کوتاه و گچ پای بلند .

که در هر دو روش انگشتان پا آزاد هستند .

مدت زمان گچ گرفتن چقدر می باشد ؟

مدت زمانی که گچ گرفتن برای دست در نظر گرفته شده بین 6 تا 8 هفته است البته این مدت بستگی به میزان آسیب وارد شده دارد و پوکی استخوان نیر موثر است .

مراقبت های بعد از گچ گرفتن پا و دست

مراقبت های بعد از گچ گرفتن پا :


ممکن است پس از باز کردن گچ گرفتگی پا ها متوجه خشک بودن پای خود شوید برای بهبود خشکی پا توصیه می شود  که به مدت 5 تا 10 دقیقه پای خود را در آب گرم بگذارید و زمانی که پاهای خود را از آب خارج کردید ،پوست خود را خشک کنید و سپس پای خود را به آرامی با حوله خشک کنید هرگز با فشار زیاد پای خود را ماساژ ندهید چون باعث آسیب به پوست شمل می شود .

مراقبت های خانگی بعد از گچ گرفتگی پا

پوست شما تا چند روز بعد بسیار حساس  می شود ، ممکن است که بخواهید اندام آسیب دیده خود را خارش دهید تا پوست مرده از اندام پاک شود به جای خارش پوست خود می توانید با استفاده از یک پارچه نرم یا گاز استریل ، پوست خود را به آرامی با آب گرم و صابون بشویید .

اگر در بدن شما زخم باز وجود دارد ممکن است این زخم دلمه بسته باشد و از کندن این دلمه خود داری کنید زیرا باعث می شود زخم شما عفونت کند و به پوست شما آسیب برسد

از حرکات بسیار آرام و نرم شروع کنید و سپس کم کم تحرک ناحیه گچ گرفته شده را بیشتر کنید اگر شما به تازگی گچ پای خود را باز کرده اید 3 روز صبر کنید و بعد مو های پای خود را بتراشید . این کار به پوست شما فرصتی برای بهبودی می دهد .

مراقبت های بعد از گچ گرفتن دست


بعد از باز کردن گچ مچ دست ، کمی احساس درد در مچ دست یا ساعد خود احساس خواهید کرد که طبیعی می باشد بنابراین تا حد ممکن از دست خود استفاده کنید

پوست خود دچار خشک شدگی می باشد که در ابتدا برای رفع این مشکل می توانید از آب ولرم کمک بگیرید آب ولرم را بر ناحیه مورد نظر بریزید توجه داشته باشید به هیچ عنوان از لیف با جنس زبر استفاده نکنید .

تا حد ممکن حرکات را در حد نرمال حفظ کنید استفاده زیادی از اندام نداشته باشید .

فشاری بر روی پوست خود وارد نکنید

بهترین کلینیک ارتوپد در کرج ( فردیس ) کجاست و چه نام دارد ؟

امروزه پیدا کردن بهترین متخصص ارتوپد در کرج کاری بسیار دشوار است ما به شما درمانگاه شبانه روزی پارس و کلینیک تشخیصی درمانی پارس را معرفی می کنیم یکی از بهترین کلینیک های ارتوپد در شهر کرج ( فردیس ) درمانگاه و کلینیک پارس می باشد که با استفاده از بهترین تجهیزات درمانی و امکانات بروز دنیا ، ارائه دهنده خدماتی بی عیب و نقص در کرج برای بیماران و همشهریان عزیز می باشد .

درمانگاه شبانه روزی پارس با بیش از 20 سال سابقه در زمینه خدمات درمانی و جراحی های محدود در کرج ( فردیس ) مفتخر است که همراه بیماران و مراجعه کنندگان بوده و هست .

جهت دریافت مشاوره و نوبت دهی آنلاین می توانید در بخش نوبت دهی آنلاین سایت کلینیک پارس نوبت خود را ثبت کنید و یا از طریق تلفن های نوبت دهی ، نوبت خود را ثبت کنید .

02636679282

02636646866