ثبت نام  ورود به حساب کاربری
 ۰۲۶۳۶۶46866 - ۰۲۶۳۶۶79282 |   _  | info@karajparsclinic.com
دسته بندی ها
آخرین دیدگاه ها

    فعلا موردی یافت نشد!

درمانگاه شبانه روزی پارس ،درمانگاه فردیس ،درمانگاه کرج ، کلینیک پارس ، ارتوپد،اطفال،جراحی،مامایی،زیبایی، دندانپزشکی ، دندان ، دندانپزشکی در کرج ، دندانپزشکی در فردیس ، درمانگاه
پیرگوشی
کلینیک پارس،درمانگاه پارس ،متخصص گوش و حلق و بینی،پیر گوشی

پیرگوشی چیست؟

پیرگوشی (presbycusis)  کاهش شنوایی مربوط به سن است که در اثر افزایش سن در بزرگسالان نمود پیدا می‌کند. این مشکل شنوایی، یک کاهش شنوایی حسی عصبی وابسته به سن و برگشت ناپذیر است. که ناشی از تحلیل رفتن حلزون گوش یا ساختارهای مرتبط با آن در گوش داخلی یا اعصاب شنوایی است.

روند پیرگوشی

وقتی پیر می شویم ساختار های گوشی درونی امواج صوتی مکانیکی را به تکانه‌های عصبی تبدیل می‌کند به علت مرگ طبیعی سلولهای یا کاهش تامین خون در اثر تصلب شرایین ، تخریب میشوند. پردازش پیام های عصبی در قشر شنوایی نیز کاهش می یابد. تغییرات شناختی مرتبط با سن (در سرعت پردازش توجه و حافظه) که بعد از مدت کوتاهی شروع می‌شوند نیز با ضعف شنوایی ارتباط دارند.علائم پیرگوشی بر کیفیت زندگی، سلامتی، روابط و شغل شما تأثیر می‌گذارد.


علائم پیرگوشی

پیر گوشی خود را با علائم زیر نشان می دهد:

● صدا ها یا سخنرانی ها برای فرد مبهم  ونامفهوم می شوند.

● فرد نیاز پیدا می کند تا برای شنوایی بهتر صدای تلویزیون، رادیو و دیگر منابع صوتی را خیلی بلند کند.

● در استفاده از تلفن مشکل پیدا می کند.

● جهت صدا را به درستی تشخیص نمی دهد.

● درک گفتار افراد، به ویژه زنان و کودکان برای او دشوار می شود.

● تشخیص صدای اصلی در صدای پس زمینه و محیط های شلوغ دشوار می شود.

● هنگام گوش دادن برخی از حروف را از هم تشخیص نمیدهند مانند س ، ش، ف، ز، چ، ج

● احتمال وزوز گوش در این افراد وجود دارد.

● احساسِ بلند و آزاردهنده بودن برخی از صداها

 

علل پیرگوشی 

پیرگوشی دارای علل مختلفی است که هر فردی می‌تواند به دلایل مختلفی دچار آن شده باشد ،اما بیشتر این موارد به خاطر تغییرات زیادی است  که در قسمت داخلی گوش، داخل گوش میانی و امتداد مسیری که عصب‌ها به مغز می‌رسند اتفاق می‌افتد.آسیبی که در پیرگوشی ایجاد میشود غیرقابل برگشت است و سلولهای آن ترمیم نمیشوند .

● تغییرات در حلزون گوش داخلی

●  تغییرات در عصب شنوایی گوش

● عوامل ژنتیکی و سابقه فامیلی

● کسانی که بیشتر در معرض صداهای بلند قرار دارند و عوامل محیطی

● مصرف برخی داروها مانند داروهای آنتی بیوتیک و آسپرین و داروهای ضد سرطان و شیمی درمانی

● تغییرات در گردش خون (در بیماران قلبی و فشارخون بالا)

● قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض سر و صدا

 

برای جلوگیری از بروز پیرگوشی چه اقداماتی می توان انجام داد؟

از آنجایی که این شرایط برگشت پذیر نیست، بنابراین پیشگیری از بروز این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است .مهم ترین اقدام برای جلوگیری از بروز بیماری پیرگوشی ، محافظت از شنوایی است :

●  از قرار گرفتن در معرض صداهای بلند خودداری کنید .
● 
 استفاده از هندزفری برای گوش دادن به موسیقی را به حداقل برسانید.

تحقیقات جدید به بررسی ارتباط سن یائسگی و احتمال ابتلا به بیماری پیرگوشی پرداخته است و نتیجه تحقیقات حاکی از آن است که هورمون درمانی ، خطر ابتلا به پیرگوشی را در بین زنان یائسه افزایش می دهد.

 

پیرگوشی را چگونه تشخیص می‌دهند؟

پزشک ، به معاینه مجاری داخلی گوش و بررسی دامنه شنوایی فرد خواهد پرداخت که در این معاینات، به دنبال التهاب و عفونت و علائم نشان دهنده این بیماری خواهد بود . پزشک با استفاده از اتوسکوپ، به مشخص کردن محدوده‌ی شنوایی گوش می بپردازد به این صورت که کانال گوش خارجی را بررسی می‌کند تا مطمئن شود دچار التهاب و عفونت نشده باشد. سپس با استفاده از آزمون آژوگرام به بررسی و تشخیص پیرگوشی می‌پردازد. این آزمون به این صورت عمل می‌کند که صداهایی را از طریق هدفون‌های مخصوص، در گوش فرد پخش می‌کنند، سپس فرد باید با شنیدن هر صدایی، به فشار دادن دکمه‌ای مخصوص بپردازد.


 

درمان پیرگوشی

اگر فردی به پیرگوشی دچار شده است، ابتدا باتوجه به فاکتورها و بعد از بررسی کردن آنها و سنجش شرایط موجود، به درمان این مسئله می  بپردازد. این فاکتورها عبارت‌اند از:

 سن فرد، تاریخ پزشکی و سلامت کلیِ بدن، شدت بیماری، زمان استفاده از روش‌های درمانی، فاصله‌ی بهبودی و اولویت فرد برای استفاده‌ی هر کدام از روش‌های درمانی 

گزینه‌های درمان برای کسانی که به این عارضه دچار شده‌اند و مشکل ناشنوایی‌شان مربوط به سن آنها است، عبارتند از:

● آموزش در گفتار

استفاده از تکنیک‌هایی که از رویش موهای اضافه در قسمت بیرونی گوش جلوگیری می‌کنند، دستگا‌ه‌های جانبی و تکنولوژی‌هایی که متن را تبدیل به گفتار می‌کنند، و سمعک.

 ●سمعک

 سمعک مناسب سالمندانی است که عصب شنوایی ندارند و نمی‌توان شنوایی آن‌ها را با استفاده از دارو و جراحی حل کرد. سمعک صداها را برای این افراد تقویت می‌کند و آنها می‌توانند صداهای با کیفیت‌تر را راحت‌ بشنوند.

 ● کاشت حلزون

کاشت حلزون دستگاه الکترونیکی کوچکی است، که تاحدی شنوایی را به فرد باز می‌گرداند و می‌تواند یک گزینه پزشکی باشد برای افرادی که در اثر آسیب به گوش داخلی مبتلا به کم شنوایی شدید تا عمیق شده‌اند و سمعک برای آن‌ها کارایی محدودی دارد.

برخلاف سمعک‌ها که صدا را تقویت می‌کنند، کاشت حلزون (cochlear implant) قسمت‌های آسیب‌دیده گوش را برای تحویل سیگنال صوتی به عصب شنوایی دور می‌زند.دستگاه کاشت حلزون شنوایی با باتری کار می‌کند.