ثبت نام  ورود به حساب کاربری
 ۰۲۶۳۶۶46866 - ۰۲۶۳۶۶79282 |   _  | info@karajparsclinic.com
دسته بندی ها
آخرین دیدگاه ها

    فعلا موردی یافت نشد!

درمانگاه شبانه روزی پارس ،درمانگاه فردیس ،درمانگاه کرج ، کلینیک پارس ، ارتوپد،اطفال،جراحی،مامایی،زیبایی، دندانپزشکی ، دندان ، دندانپزشکی در کرج ، دندانپزشکی در فردیس ، درمانگاه
مراقبت های قبل و بعد از لیزر
درمانگاه شبانه روزی پارس ،کلینیک شبانه روزی پارس ،درمانگاه ،درمانگاه شبانه روزی ،لیزر ، اقدامات قبل و بعد از لیزر ، لیزر در فردیس ، لیزر در کرج ، لیزر در ملارد

لیزر

لیزر موهای زائد یکی از بهترین روش‌ها برای حذف دائمی موهای زائد بدن و صورت است. متقاضیان و علاقه‌مندان به این روش درمانی روز به روز در حال افزایش‌ می باشند و بیشتر افراد از نتایج آن رضایت دارند. البته شاید افراد زیادی را دیده باشید که از لیزر موهای زائد چندان رضایت نداشته و باعث شک شما نسبت به آن شده‌اند.

عدم رضایت و نتیجه‌های نامطلوب، می‌تواند ناشی از انتظارات غلط متقاضی، عدم رعایت توصیه‌های قبل و بعد از لیزر یا انجام لیزر در کلینیک‌ها و مراکز نامعتبر باشد

این روش درمانی از یک لیزر آرایشی و بهداشتی بهره می‌برد که به گونه‌ای تنظیم شده است تا در پوست و موی شما اثر بگذارد. به هنگام استفاده از لیزر، اشعه‌های آن مستقیما بر روی فولیکول‌های مو اثر می‌گذارند و آن‌ها را از ریشه از بین‌می برند و از رشد مجدد آن‌ها جلوگیری می‌کنند

دستگاه لیزر موهای زائد با تولید ، تقوبت و متمرکز ساختن پرتوهای نوری که انرژی یکسانی دارند ، باعث تخریب انتخابی فولیکول های مو در پوست می شود.

اساس کار دستگاه لیزر، جذب پرتوهای نور با طول موج خاصی توسط رنگدانه‌ای نام ملانین است. ملانین به وفور در فولیکول، پیاز مو و ساقه‌ی مو یافت می‌شود. ملانین باعث ایجاد رنگ پوست و موهای ما است.

دستگاه‌های لیزر موهای زائد از طول موج‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. طول موج نشان دهنده‌ی انرژی یک پرتوی نوری است. میزان جذب پرتوی نور توسط ملانین و میزان نفوذ آن به پوست، به طول موج آن پرتو بستگی دارد.

 

مراقبت های قبل از انجام لیزر موهای زائد


● اجتناب از برنزه کردن

۶ هفته قبل از لیزر موهای زائد از آفتاب گرفتن یا برنزه شدن اجتناب کنید زیرا لیزر با هدف قرار دادن رنگدانه تیره در موهای شما کار می‌کند. هنگامی که پوستتان را برنزه می‌کنید رنگ پوست شما تیره می‌شود و لیزر نمی‌تواند پوست و موی شما را از هم تشخیص دهد و همچنین ممکن است اشتباها پوست شما را هدف قرار دهد و موجب سوختگی شود. اکثر افراد در پاییز و زمستان و حتی بهار درمان موهای زائد خود توسط لیزر را شروع می‌کنند تا بتوانند در تابستان از داشتن پوستی نرم و لطیف لذت ببرند.


● شیو کردن- بدون وکس یا اپیلاسیون و بند انداختن

مناطقی که قرار است تحت لیزر قرار بگیرد شب قبل از درمان شیو کنید. نواحی از پوست که قرار است لیزر شود باید صاف باشند زیرا هر مویی که بالای سطح پوست قرار دارد، انرژی لیزر را قبل از رسیدن به ریشه در فولیکول جذب می‌کند. این می‌تواند سطح پوست را هدف قرار بدهد و نتایج ضعیفی داشته باشد. صبح درمان به فکر شیو کردن نیافتید، چون قطعا می‌تواند باعث آسیب پوست شما می شود.
 
هفته قبل از لیزر موهای زائد، از وکس یا اپیلاسیون موهایتان، اجتناب کنید تنها راهی که برای از بین بردن موهایتان تا قبل از لیزر درمانی دارید شیو کردن می‌باشد به این دلیل که ریشه مو برای پروسه لیزر، باید دارای فولیکول باشد. وکس و اپیلاسیون فولیکول مو را از بین می‌برد، بنابراین لیزر برای نتیجه دادن هدفی ندارد. 24 ساعت قبل از لیزر بدن خود را فقط فقط  با تیغ اصلاح کنید.


● از بی رنگ کردن موها پرهیز کنید.

همانطور که قبلاً ذکر شد، لیزر موهای زائد با هدف قرار دادن ریشه موها کار می کند. رنگدانه یا رنگ موی شما در ریشه یافت می شود و نور تولید شده توسط لیزر را جذب می کند و در نهایت مو را برای همیشه از بین می برد. وقتی موهای خود را سفید می کنید، رنگدانه را تغییر داده و هدف قرار دادن آن را دشوار می کنید. بایستی 6 هفته قبل از انجام لیزر موهای زائد، سفید شدن و بی رنگ کردن مو متوقف شود. این زمان کافی است تا ریشه های مو به رنگ طبیعی خود رشد کنند.


●  دکتر شما در اولین ملاقات نوع پوست شما را تشخیص می‌دهد.

حقیقت تلخ این است که لیزر بر روی پوست و موهای مختلف یک اثرگذاری را ندارد. رنگ پوست و جنس موی بدن شما در نتیجه‌گیری از درمان با لیزر موثر است. به همین خاطر پزشک معالج شما در جلسه اول نوع آن را تشخیص می‌دهد تا در طول درمان بهترین نتایج را بگیرد.

 لیزر موهای زائد در جلسه اول پوست بدن شما را همچون ابریشم لطیف نمی‌کندخیلی از شماها تصور می‌کنید که با یک جلسه درمان کار شما تمام است اما سخت در اشتباهید! برای رسیدن به نتیجه مطلوب شما حداقل به ۶ جلسه لیزر درمانی نیاز دارید.


● هر جلسه بین ۲۰ دقیقه تا یک ساعت زمان می‌برد.

با توجه به اینکه کدام ناحیه از بدنتان قرار است تحت درمان لیزر قرار بگیرد در زمانی که صرف آن می‌کنید نیز تاثیرگذار است. قسمت‌هایی مانند صورت، زیربغل یا بیکینی زمان کمی می‌برد اما سایر اعضا مانند پا، کل بدن ، لیزر مردان و امثال آن زمان زیادی از شما می‌گیرد.


● لیزر اطراف چشمتان ممنوع

با وجود اینکه لیزر کاری ساده و دلنشین به نظر می‌رسد اما خطرات خودش را نیز دارد و بزرگترین این خطرات برای چشم‌های شماست. مهم نیست در کدام کلینیک یا مطب اقدام به لیزر موهای زائد خود می‌کنید مهم این است که حتما از عینک مخصوصی که پزشک در اختیار شما می‌گذارد استفاده کنید و اگر پزشک یا متخصص لیزر آن را فراموش کرد شما حتما این مورد را با آنها گوشزد کنید.


● در یک جلسه نمی‌توان کل بدن را لیزر کرد

اگر کسی به شما گفت که در یک جلسه می‌تواند کل بدن شما را لیزر کند انجام  لیزر را نپذیرید . باید بدانید که بدن شما در هر جلسه میزان محدودی اشعه لیزر را می‌تواند تحمل کند و بپذیرد. در هر جلسه لیزر شما امکان این را دارید که چند قسمت از بدن خود را لیزر کنید


● اگر می‌خواهید به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید باید ثابت قدم باشید

فولیکول‌های موی شما در چرخه رشد هستند بهترین فاصله زمانی بین هر جلسه بین ۴ تا ۶ هفته است که در این پروسه زمانی امکان رشد موهای جدید فراهم می‌‍شود و موهای مرده می‌‍افتند و از بین ‌می‌روند.


● نتایج ملموس بعد از ۳ ماه ظهور می‌کنند

شما قطعا در جلسات اول نتایج ملموسی را احساس نخواهید کرد اما بعد از گذشت ۳ ماه شما از  شر موهای زائد خلاص می‌شوید و پس از آن این نتایج روز به روز بیشتر خودشان را به شما نشان می‌دهند.


● بعضی پوست و موها به لیزر سخت پاسخ می‌دهند؛ اما هرگز غیر قابل شکست نیستند.

موهای تیره نسبت به لیزر به بهترین شکل پاسخ می‌دهند و خیلی زود تحت تاثیر قرار می‌گیرند اما موهایی با طیف رنگی خاکستری، بلوند، قهوه‌ای، قرمز خیلی سخت‌تر به لیزر پاسخ می‌دهند. پوست‌های تیره نیز نسبت به پوست‌های روشن سخت‌تر نتیجه می‌دهند اما غیرممکن نیستند


● پروسه درمان موهای زائد با لیزر قطعا برای همه  یک درمان لذت‌بخش نیست!

بعضی افراد تماس لیزر با پوست خود را مانند ضربه کشی پلاستیکی به پوست خود تعریف می‌کنند. شاید برای خیلی از افراد اذیت کننده باشد اما شما می‌توانید با استفاده از کرم‌های بی‌حسی موضعی تحمل این درد را برای خود راحت‌تر کنید و از همه مهم‌تر این که نتایجی که شما پس از این درمان دریافت می‌کنید به تحمل این درد قطعا می‌ارزد.


● از لوازم آرایشی، دئودورانت و حمام داغ پرهیز کنید.

اطمینان حاصل کنید که تمام نواحی که قرار است تحت درمان لیزر قرار بگیرد از هرگونه نرم‌کننده، کرم و محصولات آرایشی عاری باشند. اسپری، کرم‌های برنزه و مرطوب کننده، روغن‌ها و تموم محصولات آرایشی وقتی در معرض پرتو لیزر قرار می‌گیرند می‌سوزند و به پوست شما آسیب می‌زنند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که روز درمان پوست شما کاملا پاکیزه و عاری از هرگونه محصولات آرایشی باشد.


● می توانید  قبل از لیزر موهای زائد لایه ‌برداری نرم و آرام داشته باشید

۳ یا ۴ روز قبل از لیزر موهای زائد ناحیه‌ای از بدنتان که قرار است تحت درمان قرار بگیرد را لایه‌برداری کنید. زمانی که سلول‌های پوست مرده را  با لایه‌برداری از سطح حذف می‌کنید، در واقع به لیزر اجازه می‌دهید مسیری روشن‌تر از ریشه مو پیدا کند. همچنین پوست مرده یا خشک بعضی اوقات ممکن است پس از درمان باعث ایجاد قرمزی جزئی شود.


● اطلاع پزشک از شرایط شما

بسیار مهم است که هنگامی که با متخصص لیزر صحبت می کنید، او را در جریان همه داروهای خوراکی یا موضعی که مصرف می کنید، قرار دهید. برخی از داروها می توانند در لیزر درمانی شما مداخله کنند و از اثربخشی لیزر بکاهند. برخی داروها ممکن است پوست را حساس کرده و بیشتر در معرض سوختن یا تاول زدن قرار دهند. اگر از داروهای آنتی بیوتیک، ضدبارداری، ضدآکنه و .. استفاده می کنید، بایستی تکنیسین لیزر را در جریان قرار دهید. مجبور به قطع مصرف داروها نخواهید شد، اما تکنیسین می تواند لیزر را متناسب با آن تنظیم نماید. علاوه بر این، در صورت شروع هر داروی جدید حتما باید قبل از جلسه بعدی به تکنیسین لیزر اطلاع دهید. 


● لیزر در دوران عادت ماهیانه

در طول عادت ماهانه لیزر انجام ندهید 


●  کافئین  و الکل

از خوردن مواد کافئین دار  و الکلی  24 ساعت قبل از لیزر پرهیز کنید .


● سابقه تبخال

اگر سابقه تب خال داريد حداقل 48- 24 ساعت قبل از درمان با ليزر مو از داروهاي ضد ويروسي استفاده شود.


● مصرف قرص هاي خوراكي تركيبات ايزو ترتينوئين

در صورت مصرف قرص هاي خوراكي تركيبات ايزو ترتينوئين مثل ( آكوتان، دكوتان، ري آكوتان و …) حداقل بايد به مدت 6 ماه ليزر درماني موهاي زائد به تاخير بيافتد و در صورت مصرف موضعي آن حداقل به مدت يك هفته قطع شود.

 

مراقبت های بعد از انجام لیزر موهای زائد


● قرمزی و تورم

قرمزی و تورم طبیعی است. بلافاصله پس از انجام لیزر، قرمزی و برجستگی در ناحیه درمان معمول است. این حالت ممکن است 2 ساعت یا بیشتر ادامه داشته باشد. طبیعی است که ناحیه تحت درمان برای چند ساعت حالتی مانند آفتاب سوختگی داشته باشد. در صورت ادامه حساسیت باید از کمپرس سرد استفاده نمایید. پوست های تیره ممکن است در مقایسه با پوست های روشن بیشتر دچار این عوارض بشوند. گاهی اوقات تاول و پوسته‌هایی نیز ممکن است شکل بگیرند. نیازی به درمان زخم پس از درمان لیزر نمی‌باشد، هر چند مرطوب کننده‌هایی ماند ژل آلوئه‌ورا تسکین دهنده خواهند بود.


● درمان درد 

بعد از درمان ممکن است با التهاب و درد کمی مواجه باشید. اگر معمولا برای تسکین دردهای خود از ایپوبروفن استفاده می‌کنید باید به شما بگوییم که در این شرایط اصلا این قرص را مصرف نکنید زیرا بروفن ممکن است باعث التهاب پوست شما شود. بهتر است بعد از درمان از کرم‌های مسکن التهاب مانند بتامتازون استفاده کنید تا التهاب و درد پوست شما آرام بگیرد


● استفاده از کرم از بین برنده جای جوش

اگرچه احتمال آن بسیار نادر است، اما امکان بروز ضایعاتی شبیه به جوش وجود دارد که ممکن است جای آن باقی بماند. در صورت مشاهده عوارض لیزر موهای زائد ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کند.
در صورت تائید پزشک، صورت خود را با لایه نازکی  کرم ازبین برنده جای جوش بپوشانید تا پوست خود را از زخم و اسکار حفظ کنید. این لایه به سرعت خشک خواهد شد و شروع به پوسته‌ریزی خواهد کرد. بنابراین، بلافاصله پس از درمان، به محل کار خود بازنگردید.

اگر برای موهای صورت خود عمل لیزر را انجام می‌هید، از استفاده از هر نسخه / پماد (برای درمان آکنه و غیره) خودداری کنید.● مراقبت از ناحیه تحت درمان  

ناحیه تحت درمان را تمیز کنید. ناحیه تحت درمان را با صابون با ملایمت بشویید. پوست باید طی 48 ساعت اول به آرامی خشک شود و مالش داده نشود.

 

● آفتاب گرفتن

از قرار گرفتن در معرض آفتاب بپرهیزید. نور خورشید ممکن است سبب لکه های تیره یا روشن روی پوست می شود. کرم ضدآفتابی متناسب با پوست خود و با حداقل SPF30 انتخاب کنید. حتما بعد از جلسات لیزردرمانی [نکات بعد از لیزر موهای زائد] بخشهایی از بدن را که در معرض نور آفتاب قرار دارند را به کرم ضدآفتاب آغشته کنید چون پوست شما بعد از لیزر بسیار حساس است و اشعه ماورا بنفش خورشید را جذب می‌کند و دچار سوختگی می‌شود
۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از درمان لیزر از اسپری، عطر و لوازم آرایشی استفاده نکنید همچنین تا یک هفته بعد از درمان ازگرفتن دوش با آب داغ خداحافظی کنید.

 

● مواد آرایشی

24 ساعت اول از لوسیون، مواد آرایشی، مرطوب کننده و دئودورانت استفاده نکنید. ناحیه تحت درمان را تمیز و خشک نگه دارید. در صورت ادامه قرمزی، از مواد آرایشی، مرطوب کننده، دئودورانت صرفنظر کنید تا تحریک برطرف شود.

 

  • ● اسکراب پوست پس از لیزر

یک هفته پس از درمان، پوست خود را اسکراب کنید. این امر نه تنها باعث می‌شود که ریزش موهای زائد سریع‌تر گردد، بلکه موجب نرم و صاف نگه داشتن پوست شما می‌شود. با این حال، اگر پوست لیزر شده دارای سوزش و خارش است، از اسکراب پوست خودداری کنید.
اسکراپ پوست چیست و نحوه صحیح انجام آن چگونه است؟
اسکراب به معنای ساییدن و برداشتن لایه‌های سطحی پوست است. اسکراب با توجه به نوع پوست، معمولا هفته‌ای یک یا دو مرتبه انجام می‌شود.
اسکراب پوست، سلول‌های مرده را از سطح پوست پاک می کند و آلودگی‌ها را از منافذ پوست خارج کرده و پوست را نرم و لطیف می‌کند. با اسکراب و زدودن آلودگی‌ها از سطح پوست، کرم چین و چروک، کرم صورت یا محلول ضد آکنه شما موثرتر از قبل عمل خواهد کرد، زیرا اجازه نفوذ به زیر سلول‌های پوستی داده می شود و سلول‌های مرده مانع رسیدن و جذب مواد مغذی به پوست نخواهند بود.

 

● عدم استفاده از آنتی بیوتیک

اگر شروع به مصرف یک دوره آنتی بیوتیک کرده‌اید، لیزر مو زائد را انجام ندهید. حداقل ۲ هفته بعد از اتمام دوره آنتی‌بیوتیک خود، می‌توانید لیزر درمانی را انجام دهید.


● لیزر موهای حساس

اگر شما دارای پوست حساس هستید، در مورد لیزر مناسب برای پوست های حساس با پزشک خود مشورت نمایید و یخ را به طور مداوم در منطقه تحت درمان، مالش دهید تا قبل یا بعد از درمان، پوست شما بی‌حس شود.


● فاصله بین جلسات درمان

مو دارای چرخه طبیعی رشد می‌باشد و ممکن است نیاز باشد که هر ۴ تا ۸ هفته یک بار جهت درمان مراجعه کنید که کلینیک این فاصله زمانی را برای شما تعیین خواهد کرد. با انجام این اقدامات می‌توانید از پوست خود مراقبت کرده و از تحریک و تاثیرات منفی اجتناب کنید. تنها به خاطر داشته باشید که از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید و موهای خود را نکنید.


● به موهای خود دست نزنید

در بین جلسات درمان، بهتر است از لمس کردن موهای خود پرهیز کنید زیرا کارایی روش لیزر موهای زائد مستلزم این است که فولیکول‌ها دست ‌نخورده باشند. این کار به معنی اجتناب از کندن مو یا اپیلاسیون است. بنابراین اگر در این فاصله نیاز به حذف موهای خود را داشتید از تیغ استفاده کنید. تیغ کشیدن بر روی پوست فولیکول‌های مو را دست نخورده باقی می‌گذارد. ممکن است که در بین جلسات درمان نیاز به تیغ کشیدن داشته باشید اما در طول زمان نیاز به آن کمتر می‌شود. همچنین تا زمانی که تمام جلسات درمانی به اتمام نرسیده‌اند از اپیلاسیون، کندن مو، ‌بلیچ یا کرم‌های رفع موهای زائد یا الکترولیز بر روی ناحیه درمان پرهیز کنید و به مدت یک تا سه روز پس از درمان نیز در صورت وجود تاول یا پوسته پوسته شدن بر روی پوست تیغ نکشید.


●  پرهیز از محصولات پوستی تهاجمی

کرم‌های سفید کننده و آلفا هیدروکسی اسید  ( لایه بردار ) باید تا زمانی که پوست حالت طبیعی خود را پیدا می‌کند، کنار گذاشته شوند. تمیز و مرطوب کردن پوست بصورت ملایم را می‌توان بلافاصله پس از درمان شروع کرد

سخن پایانی 

کلینیک و درمانگاه شبانه روزی پارس با ارائه خدمات درمانی و زیبایی و جراحی در کرج ( فردیس ) جهت رفاه حال بیماران متشکل شده است که با سابقه ای بیش از 20 سال کار در زمینه خدمات درمانی و زیبایی در کرج ( فردیس ) فعالیت می کند .