ثبت نام  ورود به حساب کاربری
 ۰۲۶۳۶۶46866 - ۰۲۶۳۶۶79282 |   _  | info@karajparsclinic.com
دسته بندی ها
آخرین دیدگاه ها

    فعلا موردی یافت نشد!

درمانگاه شبانه روزی پارس ،درمانگاه فردیس ،درمانگاه کرج ، کلینیک پارس ، ارتوپد،اطفال،جراحی،مامایی،زیبایی، دندانپزشکی ، دندان ، دندانپزشکی در کرج ، دندانپزشکی در فردیس ، درمانگاه
سونوگرافی تیروئید
درمانگاه شبانه روزی پارس ،کلینیک شبانه روزی پارس ،درمانگاه شبانه روزی ،درمانگاه ،سونوگرافی تیروئید

تیروئید

در بافت های داخل گردن ارگان ساده ای به نام تیروئید وجود دارد که بدن را با قدرت فوق العاده از اداره می کند. نقش این ارگان اطمینان یافتن از این است که سلول های بدن به درستی کار می کند. تیروئید این کار را با استفاده از هورمون هایی انجام می دهد که پیغام ها را به تک تک سلول های بدن تحویل می دهد. این اندام مهم از قطعه های کوچکی به نام لابیال تشکیل شده است که هر کدام شامل سلول های کوچکتری به نام فولیکول بوده و هورمون های مربوط به تیروئید را در خود ذخیره کرده و به خون می فرستد.

این غده ممکن است به انواع بیماری های مختلف مانند کم کاری تیروئید پرکاری تیروئید و همچنین سرطان تیروئید دچار شود. برای تشخیص و درمان این بیماری ها روش های مختلفی وجود دارد که مهم ترین آنها سونوگرافی تیروئید می باشد.

                             

علائم تیروئید چیست؟

● احساس خستگی

● احساس خواب آلودگی

● بی حس بودن و بی رمغ بودن

● پرخوری یا کم خوری

● پرخوابی یا کم خوابی

 

کاربردهای سونوگرافی تیروئید

● سونوگرافی تیروئید ممکن است در صورتی که نتیجه آزمایش عملکرد تیروئید غیر طبیعی بوده و یا در صورتی که پزشک احساس میکند زایده ای در معاینه گردن لمس کرده است، تجویز شود. همچنین سونوگرافی تیروئید ممکن است برای بررسی کم کاری یا پر کاری غده تیروئید انجام شود.ممکن است 

● سونوگرافی تیروئید به عنوان بخشی از معاینه کلی بیمار انجام شود.

●  سونوگرافی تصاویری با کیفیت بالا از اندامها ایجاد میکند که به تشخیص بهتر مشکلات بیمار کمک مینماید.

● زمانیکه پزشک نمی تواند علت تورم، درد یا عفونت را مشخص کند ، سونوگرافی تیروئید انجام می دهد.

● از سونوگرافی در صورت نیاز به نمونه برداری از تیروئید یا بافتهای پیرامون برای بررسی مشکل موجود، استفاده می شود

● برای تشخیص بیماری های  تیروئیدی از جمله سرطان ابتدایی ترین تست سونوگرافی می باشد. روش های پیشرفته تر سونوگرافی مانند سونوگرافی داپلر که عروق توده ها با استفاده از این روش بررسی می شود و سونوگرافی الاستواسکن که میزان سختی توده های تیروئیدی را بررسی می کند در تشخیص

خوش خیم یا بدخیم بودن توده های سرطانی کمک شایانی می کند.

●  بسیاری از بیماران احساس یک ندولی یا وجود یک جسم برجسته ای در گردن خود دارند و برای انجام سونوگرافی مراجعه می کند تا از وجود ندول تیروئیدی مطمئن شوند. در سونوگرافی مشخص می شود این ندول ها خوش خیم هستند یا بدخیم و آیا نیاز به نمونه برداری دارد یا خیر. که این کار به کمک

روش های مختلف سونوگرافی از قبیل گری اسکیل، کالرداپلر و الاستواسکن انجام می شود. سونوگرافی داپلر و الاستواسکن به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد از کدام یک از این توده ها باید نمونه برداری انجام شود

 

در نتیجه سونوگرافی تیروئید اطلاعات زیادی در موارد زیر در اختیار پزشک قرار می‌دهد:

● آیا زایده های جامد یا پر شده با مایعات وجود دارد

● تعداد ضایعات و زایده ها

● محل دقیق ضایعات

● وجود یا عدم وجود مرز مشخصی برای ضایعات

● نحوه گردش خون به ضایعات

● شناسایی گواتر (تورم غده تیروئید)

 

 

نحوه نمونه برداری تیروئید

نوبتهای بعدی سونوگرافی بستگی به نتیجه سونوگرافی دارد. ممکن است پزشک نمونه برداری از توده مشکوک انجام دهد یکی از روش هایی که پزشک را به تشخیص قطعی تر می رساند اهمیت نمونه برداری تیروئید می باشد.

 یک سوزن آسپیره برای تشخیص ممکن است استفاده شود. در حین این کار پزشک یک سوزن بلند و باریک وارد توده کیست تیروئید میکند تا مایعات داخل آن را برای آزمایش سرطان بردارد.در صورتی که آزمایش سونوگرافی هیچ ناهنجاری نشان ندهد ممکن است نیازی به نوبتهای بعدی نداشته باشید. اگر پزشک سونوگرافی تیروئید را به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی کامل انجام داده باشد احتمالا باید دفعه بعدی نیز این کار را انجام دهید.

در صورتی که سابقه خانوادگی ناهنجاری تیروئید یا مشکلات مربوط به آن را دارید، ممکن است پزشک دفعات سونوگرافی تیروئید را بیشتر کند تا علائم مشکلات تیروئید را زود شناسایی نماید.

اگر در سونوگرافی ناهنجاری‌هایی شناسایی شد، ممکن است پزشک نوبت‌های بعدی سونوگرافی را برای محدود ساختن وضعیت‌هایی که ممکن است باعث این ناهنجاری‌ها شده باشند، توصیه نماید. در این موارد ممکن است سونوگرافی و یا نوع دیگری از تصویر برداری انجام دهید تا معاینه دقیق‌تری انجام شود.

در صورتی که دچار کیست، گره یا تومور باشید ممکن است عمل جراحی برای برداشتن آن توصیه شود.

 

 

آمادگی های لازم قبل از سونوگرافی تیروئید

برای سونوگرافی تیروئید نیاز به هیچ آمادگی خاصی وجود ندارد. بیمار پس از مراجعه گردن بیمار با استفاده از دستگاه سونوگرافی هم پارانشیم و ندول های بیمار با استفاده از روش های مختلف سونوگرافی مورد بررسی قرار می گیرد و اگر نیاز باشد توسط الاستواکسن وضعیت نرم یا سفت بودن غده مشخص می شود که این کار در مرکز فوق تخصصی تابناک به طور کامل برای بیماران انجام می شود و اگر هم نیاز باشد نمونه برداری به کمک دستگاه سونوگرافی و زیر گاید سونوگرافی در این مرکز انجام می گیرد.

 

سونوگرافی تیروئید چگونه است؟

قبل از هرچیز باید بدانید که سونوگرافی تیرویید هیچ خطری ندارد. پزشک سونوگرافی یک بالش در زیر گردن شما قرار میدهد تا سرخود را به عقب خم کنید و گردن بهتر دیده شود. ممکن است در این وضعیت راحت نباشید اما معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌شود و درد نخواهد داشت. در برخی موارد ممکن است بتوانید در حین سونوگرافی صاف بنشینید.

ابتدا یک ژل به گردن شما مالیده می‌شود تا به حرکت روان دستگاه بر روی پوست کمک کند. هنگام مالیدن ژل ممکن است احساس خنکی ایجاد شود.

پزشک مبدل یا پروب سونوگرافی را در روی ناحیه مورد نظر به عقب و جلو حرکت میدهد. این کار خیلی نرم و آسان انجام می‌شود و هیچ دردی ندارد. تصاویر بر روی یک نمایش جدید می‌شود و رادیولوژیست با مشاهده مداوم نمایشگر اطمینان حاصل می‌کند که تصویر دقیقی از تیرویید ایجاد شود